Trei medalii la nationalele de juniori II

Sportivii braileni au obtinut doar o medalie de argint, la 60 m garduri prin Alexandru Anton, timpul realizat de el fiind 8:34 secunde, proba in care Daniel Bogoi a sosit pe pozitia a patra, Constantin Anghel pe a sasea iar Adrian Grigoriu pe a opta.

Medaliatii cu bronz sunt Nadia Ilas la 60 m garduri feminin si stafeta 4X2 tururi in componenta Florinel Ilie, Gabriel Toma, Alexandru Iordache, Valentin Alexandru.

La un pas de podium au fost Alexandru Anton la triplusalt masculin, sportivului de la LPS revenindu-i locul al 4-lea cu o saritura de 13,26 m in timp ce la saritura in lungime el a ocupat locul al 7-lea, cu 6,16 m.

Nadia Ilas a ocupat locul al 6-lea in finala probei de 60 m plat in timp ce in proba similara masculina Horia Asmarandei (CSM) s-a clasat pe locul al 7-lea.

Celelalte rezultate au fost mediocre. La saritura in lungime Raisa Matei s-a clasat abia pe locul al 10-lea insa cele mai slabe evolutii au fost la 400 m plat, proba in care brailenii au ocupat pozitii codase.

La nationalele de juniori II au participat 311 sportivi de la 78 de cluburi, 107 in concursul feminin si 204 in cel masculin.