Trei medalii de aur la naţionalele de atletism pentru juniori III

La ediţia din acest an a Campionatului Naţional de atletism pentru junior III sportivii brăileni au obţinut rezultate foarte bune. Atleta cu dublă legitimare, LPS Brăila - CSM Brăila, Andreea Dinu, pregătită de profesorul Nicu Roată, a cucerit titlul naţional la 100 m plat dar şi medalia de argint la 200 m plat. Alţi doi sportivi, Mihaela Milea şi Marius Băjenaru, de la grupa aceluiaşi profesor, au cucerit medaliile de aur la 100 m garduri şi respectiv la 400 m garduri. Ştafeta 4x100 m băieţi, în componenţa Robert Simion, Mihai Ghiţev, Alexandru Galupa, Marius Băjenaru, a obţinut medalia de argint. Elena Torcaciu de la grupa profesoarei Sica Lazăr s-a clasat pe locul al treilea la 100 m garduri. La un pas de podium a fost şi Sebastian Băjănica, atletul de la CSM Brăila aflat abia în primul an la această categorie de vârstă, el clasându-se pe locul al patrulea în finala probei de 110 m garduri.
"Rezultatele sunt foarte bune. Andreea Dinu a avut cea mai bună prestaţie, dar rămânem cu regretul că am pierdut o medalie la 110 m gaduri. Campionul naţional din sală, Alexandru Galupa, putea termina cursa de 110 m garduri pe podium dacă nu lovea un gard şi nu era descalificat. Însă putem spune că o nouă generaţie foarte bună de copii bate la porţile afirmării", a declarat profesorul Nicu Roată.