Trei locuri întâi pentru Orizont 64 la Festivalul internaţional al şahului tulcean

Favorit numărul doi, elevul instructorului Ionel Balcan, a învins-o în prima rundă pe Anca Boncea din Bucureşti, iar în următoarele două runde a câştigat în faţa gălăţenilor Eduard Brudiu şi Gabriel Popa. Reprezentantul clubului Orizont 64 l-a învins în runda a patra pe Alexandru Codreanu din Sibiu, după care a cedat în faţa favoritului numărul unu, Mihai Covaci din Mangalia, un jucător cu ELO 1704.

Runda a şasea i-a adus faţă în faţă pe şahiştii de la Orizont 64, Gabriel Voicu şi Victor Mocanu, ambii cu câte 4 puncte acumulate, iar după patru ore de joc, victorios a ieşit Voicu.

Surpriza turneului s-a produs în ultima rundă, una în care Covaci a pierdut în faţa lui Brudiu, iar Voicu a câştigat partida cu tulceanul Liviu Prajovski şi astfel brăileanul s-a clasat pe primul loc, cu 6 puncte din 7 partide, locul al doilea i-a revenit lui Covaci 5 1/2 puncte, al treilea lui Brudiu, care a realizat acelaşi punctaj, iar pe patru s-a clasat Victor Mocanu.
Reprezentantul clubului Orizont 64, Victor Mocanu, şi-a luat însă revanşa la turneul blitz, pe care l-a câştigat cu 7 puncte din tot atâtea partide disputate.

Daniel Marţian s-a remarcat în turneul de seniori

Cel de-al doilea turneu, cel de seniori a reunit la start 51 de şahişti, printre ei aflându-se şi doi juniori de la Orizont 64, Daniel Marţian, jucător de categoria I, în vârstă de 16 ani cu ELO 1825 şi Alexandru Negru, jucător de categoria a II-a, în vârstă de 14 ani cu CIV 600.

Marţian a câştigat turneul de şah blitz al juniorilor iar Negru a ratat in extremis poziţia secundă la juniori, categoria de vârstă 14 ani dar a avut satisfacţia de a învinge doi jucători cu ELO în acest concurs.

"Brăila se poate mândri la ora actuală cu o generaţie de şahişti foarte bună care şi-au demonstrat valoarea la turnee de tradiţie din România şi asta în condiţiile în care costurile deplasărilor sunt suportate integral de părinţi sau bunici. Îi felicit şi pe această cale pe sportivii noştri şi sunt convins că vor obţine rezultatele la fel de bune şi în concursurile următoare" a declarat Ionel Balcan, instructorul şi vicepreşedintele grupării sportive brăilene.