Tomis şi-a luat revanşa în cel de-al doilea amical

După înfrângerea categorică de miercuri, din primul meci amical, Tomis Constanţa a abordat, cu o mai mare mobilizare cea de-a doua partidă de verificare şi profitând pe undeva de oboseala acumulată de brăilence în prima zi, şi-a luat revanşa câştigând cu 36-31.
Întâlnirea a debutat însă în favoarea echipei oaspete, elevele lui Cristian Preda s-au desprins la 3-0 în minutul 4, moment în care antrenorul gazdelor a înlocuit-o între buturi pe Mihaela Blaga cu Doina Avram şi mutarea s-a dovedit a fi inspirată pentru că în următoarele minute portarul constănţean a avut câteva intervenţii foarte bune, astfel că în minutul 9 s-a restabilit egalitatea, 4-4.
Ambele formaţii au mers apoi cap la cap, însă după primele 30 de minute, HC Dunărea a fost echipa care a plecat la cabine cu avantaj de un gol, 16-15.
Supărat, Goran Kurtes şi-a băgat elevele în şedinţă la vestiar, iar Tomis a avut un reviriment în partea secundă a partidei, lucru ce a fost reliefat şi de tabela de marcaj, care a arătat mai mereu un avantaj de cinci goluri în favoarea gazdelor.
Cu un lot restrâns numeric, pentru că cinci jucătoare al formaţiei brăilene sunt plecate la cele două loturi, HC Dunărea nu a mai putut să revină în joc şi să întoarcă rezultatul în favoarea ei, fiind învinsă la o diferenţă de cinci goluri.
Cele mai prolifice jucătoare ale formaţiei brăilene au fost Rădulescu, Jenofi şi Brot, cu 9, 7 şi respectiv 6 goluri marcate iar de la gazde, Tâlvâc cu 9 reuşite, Pătuleanu şi Iovănescu ambele cu câte 6 goluri înscrise.