Tenismenul Valeriu Ilie, campion internaţional la dublu

• este al şaptelea titlu consecutiv la dublu la Mamaia pentru sportivul brăilean • la simplu, Ilie este vicecampion internaţional

La ediţia din acest an a Campionatelor Internaţionale de tenis de câmp ale României, competiţie care a avut loc la Mamaia, şi la care au participat 134 de sportivi, brăileanul Valeriu Ilie a câştigat proba de dublu, alături de Titu Mihalache la categoria de vârstă plus 65 de ani, iar la simplu s-a clasat pe locul al doilea.

Brăileanul Valeriu Ilie şi Titu Mihalache (Bucureşti) s-au impus în două seturi, 6-2, 6-2, în faţa perechii Ioan Lircă (Braşov), Ioan Budeanu (Iaşi). În finală Valeriu  Ilie şi Titu Mihalache au câştigat tot în două seturi, 6-3, 6-2, disputa cu Vasile Neagu (Bucureşti) şi Vass Istvan (Ungaria).

La simplu, tenismenul brăilean a trecut n semifinale cu 7-6, 7-5 de Gheza Tomorozzi, sportiv care a reprezentat Germania, iar în finală a fost învins cu 6-3, 6-2 de Valentin Raus din Târgu Mureş.

“Turneul a fost foarte bine organizat, dar, din păcate, atât numărul participanţilor cât şi valoarea premiilor au fost sub nivelul anului trecut. Mă bucur că am reuşit să câştig al şaptelea titlu consecutiv în proba de dublu, la simplu am avut un adversar greu de învins. Eu sunt mulţumit de ceea ce am realizat. Acum mă pregătesc pentru turneul de la Oneşti, care va fi în cea de a doua jumătate a acestei săptămâni', ne-a declarat Valeriu Ilie.

La Mamaia au mai participat doi tenismeni brăileni, Grigore Dumitru şi Cristian Burlacu, însă aceştia au părăsit competiţia atât la simplu cât şi la dublu după primele două tururi.