Tenismanul Valeriu Ilie a bifat un nou succes

Brăileanul Valeriu Ilie a repurtat un nou succes în competiţiile de tenis de câmp ale veteranilor. Tenismanul brăilean s-a clasat pe locul întâi la categoria de vârstă plus 60 de ani, la cea de-a 12-a ediţie a Trofeului "Simba Invest", competiţie aflată în calendarul Federaţiei Române de Tenis de câmp. La simplu, Valeriu Ilie a dispus în semifinale cu 6-1, 6-0, de ieşeanul Ion Băitan, iar în finală s-a impus în două seturi, 6-3, 7-6, în faţa bucureşteanului Vasile Vespan. La dublu, la plus 50 de ani, Valeriu Ilie şi Constantin Hulpe din Cluj s-au clasat pe locul al treilea, după ce au fost învinşi, cu 7-6, 7-5, de perechea, Cristi Caragea (Bacău) - Eugen Berariu (Suceava) .
"A fost o competiţie frumoasă, dar foarte grea din cauza temperaturilor ridicate. Semifinala de dublu a fost al treilea meci al meu disputat în aceeaşi zi, poate dacă altfel ar fi fost planificate partidele, altul ar fi fost rezultatul. Oricum, am fost şi noi la un pas de a câştiga semifinala de dublu în faţa unor adversari cu zece ani mai tineri", a declarat Valeriu Ilie.
La acest concurs, un alt brăilean, Dumitru Grigore, a obţinut de asemenea rezultate foarte bune. La simplu, la plus 55 de ani, Grigore s-a clasat pe locul al doilea, iar la dublu, Grigore şi bucureşteanul Ovidiu Petrescu şi-au adjudecat prima poziţie, la plus 50 de ani.
La ediţia din acest an a Trofeului "Simba Invest" au participat în jur de 120 de tenismeni, iar la masculin s-au derulat întreceri la opt categorii de vârstă.