Surprizele au lipsit în etapa a 14-a

În etapa a 14-a a Ligii a V-a, prima din 2016, nu s-au consemnat surprize. În Seria întâi, în runda inaugurală a returului, lidera Dunărea Tichileşti câştigat lejer partida cu Stanriz Stăncuţa, iar Tricolorul Lanurile s-a impus de asemenea, la scor, 6-0, în deplasarea de la Romgal Romanu. Ocupanta locului al doilea, Siretul Vădeni, a avut ceva emoţii pentru că deşi a controlat ostilităţile pe toată durata jocului, a fost condusă cu 1-0 la pauză de Spicul Râmnicelu, Sterescu a marcat pentru oaspeţi în minutul 12. În repriza secundă Crăciun a realizat un hat trick, iar Siretul s-a impus cu 3-1 şi rămâne la doar un punct în spatele primei clasate, Dunărea Tichileşti. Derby-ul Seriei a doua, Voinţa Găiseanca - Viitorul Cireşu, a fost câştigat cu 1-0 de prima echipă, golul de trei puncte al gazdelor fiind marcat de Bădără, în minutul 39. O partidă la fel de echilibrată a fost şi cea de la Horia, dintre Vulturul din localitate şi Avântul Mircea Vodă. Oaspeţii au marcat de două ori în prima repriză prin Cobzaru şi Vizireanu, gazdele au redus din diferenţă în repriza a doua prin Băbeanu, însă nu au mai reuşit să marcheze şi golul egalizator. Viitorul Galbenu a realizat scorul etapei, 10-2, în partida de pe teren propriu cu Spicul Zăvoaia. În celelalte jocuri s-au înregistrat rezultate normale.

În prima serie lideră este Dunărea Tichileşti cu 38 puncte, locul al doilea este deţinut de Siretul Vădeni 37 puncte, al treilea de Tricolorul Lanurile 33 puncte, iar în seria a doua situaţia pe podium este următoarea: 1 Viitorul 2 Ianca 37 puncte, 2 Viitorul Cireşu 32 puncte, 3 Voinţa Găiseanca 30 puncte.