Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Surprize în etapa a 2-a a Ligii a V-a

• Voinţa Plopu a realizat scorul campionatului, 11-2, cu Avântul Mircea Vodă • AS Bordei Verde a umilit-o cu 8-1 pe Voinţa Găiseanca şi produce prima mare surpriză a acestui sezon fotbalistic

 

Runda a 2-a a Ligii a V-a a adus şi primele mari surprize ale acestei stagiuni fotbalistice. După ce în runda inaugurală a pierdut cu 2-1 la Ulmu, Voinţa Plopu a stabilit scorul campionatului în etapa a 2-a, 11-2, pe teren propriu, în disputa cu Avântul Mircea Vodă, jucătorul partidei fiind Ghiviciu, cel care a marcat de patru ori în poarta oaspeţilor. Însă marea surpriză a rundei, mai ales prin proporţiile scorului, a fost ralizată de AS Bordei Verde care s-a impus cu 8-1 în partida cu Voinţa Găiseanca, o formaţie care an de an cochetează cu podiumul.

În Seria I derby-ul de la Viziru dintre Tractorul şi Dinamic Unirea s-a încheiat nedecis, 2-2, după ce fiecare combatantă a avut avantaj pe tabelă.

Viitorul Cireşu a bifat al doilea succes consecutiv, 2-0, în eternul derby cu Voinţa Făurei sat, unul deschis de golgeterul Mihai Popa şi se menţine în lostura de lider.

În Seria I sunt patru formaţii cu câte 4 puncte, ordinea fiind stabilită după criteriulo golaverajului: 1 Tractorul Viziru 4 puncte (10-3), 2 Vointa Bărăganul 4 (6-2), 3 Dunărea Gropeni 4 (3-1), 4 Dinamic Unirea 4 (6-5).

În Seria a II-a primele trei clasate au câte 6 punte: 1 Gloria Movila Miresii 6 puncte golaveraj (9-2)    6p, 2 Romgal Romanu 6 (7-0), 3 Speranţa Măxineni 6 (8-2).

Aceeaşi situaţie se regăseşte şi în Seria a III-a: 1 Viitorul Cireşu 6 puncte golaveraj (8-4), 2 AS Jirlău 6 (7-4), 3 AS Ulmu 6 (4-2).

         

Rezultate înregistrate în etapa a 2-a:

Seria I:

FC Tufeşti – Stanriz Stăncuţa 3-1 (3-0)

Cocoş (min. 4, 17), Badiu (min. 33) / Nistor (min. 90)

Tractorul Viziru – Dinamic Unirea 2-2 (1-0)

N. Stoican (min. 8), M. Stoican (min. 75) / Ghioca (min. 50, 54)

Comagrim Dudeşti – Spicul Zăvoaia 2-1 (1-1)

Popa (min. 17), Ţurcan (min. 92) / Negoiţă (min. 15)

Voinţa Bărăganul – Dacia Berteşti 5-1 (0-1)

Lupu (min. 52), Leşu (min. 70, 73, 86), Alexandru (min. 75) / Băjenaru (min. 35)

Victoria Traian II – Dunărea Gropeni 0-2 (0-0)

Ţintea (min. 73, 75)

Tricolorul Lanurile a stat.

 

Seria a II-a:

Romgal Romanu – Voinţa Racoviţa 3-0 (2-0)

Manea (min. 6, 68), Stan (min. 12)

Unirea Grădiştea – Înfrăţirea Gemenele 2-0 (2-0)

Mîrzac (min. 9), Şerbuleţ (min. 39)

Dinamo Măxineni – Daous Dava Brăila 1-4 (0-2)

Ciobanu (min. 90) / Jecu (min. 24), Deliu (min. 44), Roman (min. 49, 79)

Dinamo Salcia Tudor – Speranţa Măxineni 2-3 (1-3)

Cavaluc (min. 5), Neagu (min. 51) / Iorga (min. 18), Chiriac (min. 39, 42)

ACSC Cazasu II – Gloria Movila Miresii 1-7 (0-2)

Mazilu (min. 70) / Ciupercă (min. 17, 29), Spiţă (min. 48, 53, 62), Gorcioaia (min. 83, 85)

Spicul Râmnicelu – Siretul Vădeni 7-2 (4-0)

Toboşaru (min. 9), Bivolaru (min. 10), Costin (min. 25, 52, 72, 75), Ceamă (min. 32) / Prăvălici (min. 61), Moldoveanu (min. 70)

 

Seria a III-a:

AS Jirlău – Recolta Ciocile 3-1 (1-1)

Crîngaşu (min. 30), Barbu (min. 61), Voinescu (min. 67) / Ciulinaru (min. 7)

Voinţa Plopu – Avântul Mircea Vodă 11-2 (6-1)

Ungureanu (min. 5), Dinu (min. 11, 14), Cazan (min. 20), Burlacu (min. 24, 30), Mladin (min. 51), Ghiviciu (min. 64, 70, 80, 84) / Bălan (min. 34), Bisoceanu (min. 61)

Viitorul Galbenu – AS Ulmu 1-2 (0-2)

Soare (min. 84) / Manea (min. 2, 44)

AS Bordei Verde – Voinţa Găiseanca 8-1 (3-0)

Dumitru (min. 30, 78), Ifrim (min. 40), Constantin (min. 44), Gîlcă (min. 47), Angelică Miclaru (min. 74), Alexandru Miclaru (min. 79), Găzdoiu (min. 84) / Vlăducă (min. 48)

Viitorul Cireşu – Voinţa Făurei Sat 2-0 (1-0)

M. Popa (min. 34), I. Dumitru (min. 84)

Victoria Deduleşti – Viitorul Ianca II 2-4 (1-3)

Stanciu (min. 9), Darîngă (min. 54) / Pamfil (min. 25, 44, 58), Colniceanu (min. 32).




Categorie articol: 

Comentarii