Stelistii sint, deja, in primavara europeana

Steaua: 33. Hamutovski - 20. Ogararu, 3. Goian, 24. Ghionea, 15. Nesu - 16. Nicolita, 6. Radoi (28. Fl. Lovin '84), 22. Paraschiv, 11. Bostina (2. Fl. Dumitru '82) - 10. N. Dica, 19. V. Iacob (21. A. Cristea '74). Antrenor: Oleg Protasov.
Halmstads: 22. Sahlman - 23. E. Jensen, 12. Zvirgzdavskas, 4. T. Jonsson, 2. P. Johansson - 18. Anklev, 14. Djuric, 9. Svensson, 7. Fribrock (15. P. Larsson '46) - 17. P. Ingelsten, 8. Delani (24. J. Johansson '83). Antrenor: Jan Andersson.
Cartonase galbene: Bostina '81 / Sahlman '31, Ingelsten '62
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Macedonia, condusa la centru de Emil Bozinovski, asistat de Mijalce Mihajlov si Ljubomir Krstevski. Arbitru de rezerva a fost Aleksandar Stavrev. Observatori au fost Emmanuel Manos Mavrokoukoulakis (Grecia) si Donald McVicar (Anglia).

Echipa Steaua Bucuresti a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), formatia suedeza Halmstads BK, intr-un meci contind pentru etapa a IV-a a grupei C din Cupa UEFA.
Scorul a fost deschis in minutul 9, cind capitanul echipei Steaua, Mirel Radoi, a sutat de la 22 de metri in poarta, in urma unei respingeri in careu a jucatorilor suedezi.
Steaua si-a marit avantajul in minutul 64, cind Lucian Goian a inscris cu capul, din 9 metri, dupa un corner executat de pe partea stinga de Gabriel Bostina.
Al treilea gol al echipei Steaua a fost reusit de Victoras Iacob, in minutul 72. Iacob a preluat o minge centrata de Radoi si cu un sut de la marginea careului mare a trimit mingea in poarta.
La meci au asistat aproximativ 25.000 de spectatori. Pe tot parcursul meciului, suporterii Stelei au scandat numele antrenorului Oleg Protasov, care a declarat, marti, ca ar putea parasi formatia bucuresteana.
In minutul 20, in loja finantatorului FC Steaua, Gigi Becali, si-a facut aparitia si presedintele Romaniei, Traian Basescu, care a salutat publicul de citeva ori.
La pauza, de la statia de amplificare s-a facut apel la suporterii de la peluza a II-a sa nu mai escaladeze gardul, observatorul de joc somind clubul Steaua ca jocul va fi oprit in caz contrar.
La meci a asistat si antrenorul Cosmin Olaroiu, care l-ar putea inlocui pe Protasov in cazul in care acesta va pleca de la Steaua.

Protasov: Sunt multumit la Steaua

Antrenorul Oleg Protasov le-a multumit suporterilor echipei Steaua pentru atmosfera creata la meciul cu Halmstads, cistigat, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, in grupa C a Cupei UEFA, mentionind ca este multumit ca se afla la Steaua si ca lucreaza pentru aceasta grupare.
"Ma simt foarte bine, echipa a aratat ca este foarte puternica in Cupa UEFA. Pentru jucatori a fost mai greu, cu toate problemele create in jurul echipei. Jucatorii au evoluat pentru ei, pentru echipa si pentru suporteri, le multumesc pentru ca si eu imi doream aceasta victorie. Vreau sa le multumesc spectatorilor, care au fost superbi si in felul in care s-au comportat in ceea ce ma priveste", a spus Protasov, al carui nume a fost scandat pe tot parcursul meciului de suporterii prezenti pe stadionul din Bulevardul Ghencea.
Referitor la o posibila plecare de la Steaua, Protasov a spus: "Inca nu am luat o hotarire, nu stiu daca sau cind o sa plec. Sint multumit ca sint aici si imi place sa lucrez la Steaua. Baietii mi-au oferit clipe minunate".