Steaua, cu un gol mai aproape de grupele Ligii Campionilor

Campioana României, Steaua Bucureşti, a învins cu scorul de 1-0 (0-0) echipa bulgară Ludogoreţ Razgrad, într-o partidă din cadrul primei manşe a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal, disputată marţi seara pe Arena Naţională din Capitală.
Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Alex Chipciu, în minutul 88, acelaşi jucător ratând şi o lovitură de la 11 m, în prima repriză (min.35).
Ambele echipe au început meciul în forţă, renunţând la obişnuita tatonare, iar steliştii au fost cei care au ratat prima mare ocazie, prin Chipciu, care a şutat la câţiva centimetri peste transversală, din afara careului, în minutul 4. Bulgarii nu au părut deloc timoraţi de jocul agresiv al roş-albaştrilor şi au ameninţat la rândul lor poarta Stelei, Arlauskis fiind nevoit să intervină de câteva ori, inclusiv la marginea careului, pentru a îndepărta pericolul. Sukala le-a dat emoţii bulgarilor în minutul 12, însă mingea trimisă de el cu capul, la o lovitură de colţ, a trecut pe lângă poarta lui Stoianov, potrivit agerpres.ro.

Ocazii irosite

Steaua a continuat să pună presiune asupra oaspeţilor, dar ocaziile create au fost irosite ca urmare a nesincronizărilor în apropierea careului advers sau a lipsei de concentrare la ultima execuţie, cum a fost cazul lui Sânmărtean, în minutul 19. Bulgarii au încercat la rândul lor să surprindă Steaua pe contraatac, însă defensiva campioanei României şi-a făcut datoria de fiecare dată.
Steliştii puteau deschide scorul în minutul 35, însă Chipciu a ratat lovitura de la 11 m acordată de arbitru în urma unui fault în careu asupra lui Sânmărtean. După această mare ratare a elevilor lui Gâlcă, jocul a crescut în intensitate, iar ocaziile au început să se succeadă la ambele porţi, cea mai mare fiind ratată de acelaşi Chipciu, al cărui şut din interiorul careului a fost respins de Stoianov, cu câteva secunde înainte ca arbitrul să fluiere finalul primei reprize.

Golul izbăvitor

După pauză, ostilităţile au continuat în aceeaşi notă, cu Steaua la timonă, forţând deschiderea scorului şi bulgarii încercând să dea lovitura pe contre, aşa cum a fost cazul în minutul 48, când Alexandrov a trimis balonul în bară.
Lucian Sânmărtean a ratat o nouă mare ocazie pentru roş-albaştri în minutul 53, însă şutul său plasat, după o pătrundere în careu, nu a nimerit spaţiul porţii bulgare.
Intrarea golgheterului Claudiu Keşeru, în minutul 57, a vitalizat ofensiva Stelei, dar şi contraatacurile oaspeţilor au devenit mai tăioase, iar intervenţiile acestora la minge tot mai dure. În minutul 68, Ludogoreţ a ratat o mare ocazie de a marca, însă mingea trimisă cu capul de Marcelinho, din marginea careului mic, a trecut peste transversala porţii lui Arlauskis.
Forcingul de final al Stelei a adus şi golul izbăvitor, marcat în minutul 88 de Alex Chipciu, care s-a revanşat astfel după penalty-ul ratat în prima repriză. Golul a fost precedat de mai multe ocazii pe care elevii lui Gâlcă şi le-au creat la poarta bulgară, cea mai clară fiind cea a lui Keşeru, din minutul 84, când atacantul stelist a trimis balonul milimetric pe lângă poartă, din lovitură liberă.
Steaua a făcut, astfel, un pas important către cea de-a doua sa calificare consecutivă în grupele UEFA Champions League, pe care urmează să o valideze pe 27 august, cu ocazia meciului retur din Bulgaria.

Georgi Dermendjiev: La Sofia va fi foarte diferit

Antrenorul echipei Ludogoreţ Razgrad, Georgi Dermendjiev, a declarat, după înfrângerea din meciul cu Steaua Bucureşti, că un gol reprezintă şi mult şi puţin, dar a precizat că returul de la Sofia va fi mult diferit.
"A fost un meci foarte greu, o luptă tactică între cele două echipe. Cred că ambele echipe au avut ocazii de a marca, însă numai Steaua a făcut-o. Acum Steaua are 1-0, dar mai este meciul din retur. Nu cred că este importat cine va juca pentru Steaua, deoarece au jucători foarte buni care să înlocuiască. Hamza este un jucător important pentru noi, nu cred că evoluţia lui a fost afectată de faptul că a jucat împotriva Stelei. El rămâne un jucător foarte bun. Un gol este şi mult şi puţin, cred că la Sofia va fi foarte diferit de ce a fost aici", a spus Dermendjiev.

Constantin Gâlcă: Păcat că nu am marcat mai mult

La rândul său, antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Constantin Gâlcă, s-a declarat mulţumit de jocul formaţiei sale, regretând doar faptul că nu a înscris mai multe goluri.
"Am realizat un joc complet. În seara asta ne-a lipsit doar faptul că nu am înscris mai multe goluri. Nu le-am lăsat bulgarilor spaţii să joace pe contraatac, aşa cum îşi doreau, pentru că ştiam că au jucători de calitate. Păcat că nu am marcat mai mult, dar mergem în Bulgaria să câştigăm. A fost o decizie grea să nu-l titularizez pe Keşeru. A fost o decizie pe care am luat-o înaintea meciului. E greu să nu bagi în teren un jucător care a marcat şase goluri, dar am simţit că avem nevoie de agresivitatea şi viteza lui Chipciu. Pentru noi Chipciu a fost un jucător foarte important, de aceea l-am şi lăsat în teren până la final. Ne va lipsi în retur pentru că este suspendat. Sânmărtean a fost magnific. Este un maestru al balonului, este impresionant. Bulgarii au jucători buni, dar noi avem fotbalişti extraordinari. Asta este Steaua, aşa trebuie să jucăm mereu", a spus Gâlcă.
Tehnicianul stelist consideră că echipa sa a făcut un pas important pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor: "Chiar dacă nu câştigam meciul, tot spuneam că am făcut un joc bun şi mergeam în Bulgaria cu acelaşi gând de a câştiga. Astăzi am făcut un pas important pentru calificare. Până acum a fost cel mai important pas, dar nu vreau să mă opresc aici".

Rezultate din prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor

Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi, în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor:

FC Salzburg (Austria) - Malmo FF (Suedia) 2-1
Au marcat: Schiemer 16, Soriano 54 / Forsberg 90^1

Steaua Bucureşti (România) - Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 1-0
A marcat: Chipciu 88

Beşiktaş Istanbul (Turcia) - Arsenal Londra (Anglia) 0-0

FC Copenhaga (Danemarca) - Bayer Leverkusen (Germania) 2-3
Au marcat: Jorgensen 9, Amartey 13 / Kiessling 5, Bellarabi 31, Heung-Min Son 42

SSC Napoli (Italia) - Athletic Bilbao (Spania) 1-1
Au marcat: Higuain 68 / Muniain 41