CSM Rm. Sărat – Sportul Chiscani 4-0 (1-0)

Start ratat pentru Sportul în noul campionat

• formaţia din Chiscani a jucat 87 de minute în inferioritate numerică, dar merita să marcheze cel puţin un gol

Formaţia din Chiscani a pierdut cu 4-0 în prima deplasare din acest nou campionat după o partidă în care din minutul 3 oaspeţii au evoluat cu un jucător mai puţin, Claudiu Boariu fiind eliminat pentru un fault în calitate de ultim apărător. Victoria gazdelor este una meritată, însă scorul nu reflectă realitatea din teren pentru că şi Sportul Chiscani a irosit patru mari ocazii de gol în cea de a doua jumătate a primei reprize.

În minutul 3, Boariu a fost eliminat, iar Roman a şutat razant cu transversala din lovitură liberă. Patru minute mai târziu, Sava a reluat mingea cu capul, pe lângă poartă, iar presiunea gazdelor asupra careului oaspeţilor s-a concretizat în minutul 12, când Alexandru Tudoran a deschis scorul. Trei minute mai târziu, putea fi 1-1, însă şutul lui Bălan a fost blocat de un adversar, mingea a ajuns la Chihaia care a putat plasat, însă portarul Nitrache a fost la post. CSM Rm. Sărat a forţat desprinderea şi, pe contraatac, a mai înscris de două ori prin Roman (min. 17) şi Bogdan Bălan (min. 31).

Finalul primei reprize a aparţinut oaspeţilor, însă mingea şutată de Gigel Costache (min. 36) a trecut pe lângă vinclu, Techiu (min. 42) a şutat din careu, iar portarul Nitrache a parat mingea. În minutul 44, Costache a trimis mingea în transversală, aceasta a revenit în faţa porţii, dar Techiu nu a putut înscrie. La ultima fază, Techiu, de la doar 3 metri, a irosit o altă mare ocazie de a reduce din diferenţă.

La zece minute de la reluare, CSM-ul a înscris prin Ştefan Creţu cel de al patrulea gol, tot după un contraatac şi partida era jucată.

În această a doua repriză s-a jucat mai mult între cele două careuri, echipa gazdă a mai trecut de două ori pe lângă gol, însă Tudor a avut intervenţii bune. Şi Sportul Chiscani a mai avut o şansă de gol şi merita să înscrie măcar golul de onoare, dar ea a fost irosită de Techiu.

Sportul Chiscani: Tudor – Bălan, Moroianu, C. Boariu, Costache – Gaşpar (min. 46: Bordei), Pârlog (min. 34: Boga), Gheţu (min. 46: Bogdan), Huţu (min. 54: Crăciun) – Chihaia, Techiu.