Start excelent pentru Iulia Banaga în 2017

atleta a câştigat 400 m plat şi 60 m garduri cu timpi foarte buni şi este în cărţi pentru prima Balcaniadă de juniori I • LPS Brăila a ocupat locul al treilea în clasamentul cluburilor la Cupa RMA • atleţii brăileni au fost protagoniştii Cupei Bistriţei

Atleţii juniori de la LPS Brăila şi CSM Brăila au păşit cu dreptul în sezonul indoor 2017. Reprezentanţii celor două cluburi brăilene, LPS Brăila şi CSM Brăila nu numai că au cochetat cu podiumul la cele două competiţii la care au participat, dar au realizat şi timpi superiori celor obţinuţi anul trecut.

LPS Brăila, locul al treilea pe cluburi la Cupa Romanian Masters Athletics

În weekend-ul trecut, 8 atleţi de la LPS Brăila au participat în Sala de Atletism “Lia Manoliu” la o competiţie de atletism indoor organizată de Romanian Masters Athletics (RMA), organizaţie care reuneşte atleţii masters din România. Însă practic a fost o întrecere de tip open, la care, pe lângă atleţii veterani, au participat sportivi la toate categoriile de vârstă. Competiţia a reprezentat şi un criteriu de realizare a baremului de participare la prima ediţie a Balcaniadei de atletism pentru juniori I, care va avea loc luna viitoare la Istanbul.

Vedeta delegaţiei brăilene a fost Iulia Banaga, atleta pregătită de profesorul Nicolae Iorga a câştigat atât proba de 400 m plat cu un timp foarte bun, 57:83 secunde cât şi pe cea de 60 m garduri cu un nou record personal, 8:64 secunde. Brăileanca, aflată în primul an la juniori I, a făcut un prim pas spre competiţia  care va a vea loc în februarie, în Turcia. La 60 m garduri masculin s-a impus Alexandru Iconaru, atletul pregătit de profesorul Fănel Ionescu oprind acele cronometrului după 8:14 secunde. Junior II, Iconaru este de asemenea în cărţi pentru Balcaniada de juniori I. Revenind la proba de 60 m garduri feminin, trebuie menţionat faptul că aici podiumul a fost amanetat de reprezentantele LPS Brăila. Câştigătoarea, Iulia Banaga, a fost urmată în clasament de Andreea Caracudă de la grupa profesoarei Sica Lazăr şi de Cristea Petronela. Caracudă şi-a mai trecut în cont şi un loc întâi, la 60 m plat, în concursul junioarelor II. Atleţii Petrişor Tudor şi Ionuţ Buzea, ambii antrenaţi de Nicolae Iorga, s-au clasat pe locul al doilea la 60 m plat, respectiv, 60 m garduri. Tot la garduri, Ana Maria Munteanu, de la grupa antrenorului Nicolae Iorga, s-a clasat a treia în concursul junioarelor II. George Baltă s-a clasat pe poziţia a patra la 60 m garduri, juniori I.

Rezultatele au fost foarte bune, LPS Brăila fiind pe locul al treilea în clasamentul pe cluburi, dar ceea ce m-a bucurat şi mai mult au fost timpii atleţilor noştri. Banaga a relizat un timp excepţional la 400 m plat, cu 3 secunde mai bun decât cel de anul trecut, şi-a realizat record personal la 60 m garduri. Iconaru s-a remarcat şi el, şi pot spune că Buzea a obţinut un rezultat formidabil. Ţinând cont de faptul că la Bucureşti au participat atleţi de la majoritatea cluburilor cu tradiţie din România, consider că a fost un concurs reuşit”, a declarat profesorul Nicolae Iorga.

Cupa Bistriţei şi Memorialul “Nicolae Mihalache”, ediţia a V-a

La cea de a 30-a ediţie a Cupei Bistriţei, competiţie open, Bianca Toader, junioară II cu dublă legitimare, LPS-CSM Brăila, a câştigat proba de 60 m garduri şi s-a clasat pe locul al doilea, la 60 m plat. Andreea Dinu, de asemenea, cu dublă legitimare, s-a impus în proba de 60 m garduri, junioare III, iar Alexandru Galupa, de la LPS Brăila, s-a clasat pe poziţia a doua la garduri, în concursul juniorilor II. La aceeaşi categorie de vârstă, Mihai Ghiţev a sosit al treilea la 60 m garduri şi tot pe acelaşi loc s-a clasat Mihaela Milea în concursul junioarelor III. Toţi sportivii menţionaţi sunt de la grupa profesorului Nicu Roată.

Pe podium au urcat şi doi atleţi de la CSM Brăila pregătiţi de profesoara Irina Roată, şi anume Veisel Arif, care s-a impus în proba de 60 m garduri juniori II, şi Alexandru Şendrea care s-a clasat pe locul al treilea la garduri, la juniori III.