Start cu stângul pentru Dacia Unirea

* formația a brăileană a deschis scorul în minutul 8 și a mai ratat două mari ocazii în prima repriză * Comunal Șelimbăr a marcat trei goluri în patru minute și s-a impus în final cu 3-1

Dacia Unirea a avut o prestație bună în prima repriză, a marcat un gol și și-a mai creat câteva ocazii la poarta apărată de Vâtcă. În repriza a doua, în doar patru minute, Comunal Șelimbăr a marcat trei goluri și s-a impus în final cu 3-1.

Petrache (min. 5) a trimis prima minge pe spațiul porții, dar exact pe direcția portarului Vâtcă. Trei minute mai târziu, Cocîrlă a inițiat un contraatac, i-a pasat lui Vali Robu iar brăileanul a fost faultat la 27 de metri lateral dreapta, în direcția de atac a echipei brăilene. Petrache a centrat perfect pentru Raphael Stănescu, iar atacantul Daciei Unirea a plasat mingea, cu capul, în stânga lui Vâtcă și echipa antrenată de Florentin Petre conducea cu 1-0.

Stănescu a șutat puternic în minutul 31 dar Vâtcă a scos mingea de sub transversală, în corner. Mingea centrată de Cocîrlă din corner a ajuns la Paliu, acesta a șutat la poartă însă unul dintre apărătorii formației gazdă, a degajat mingea de pe linia porții. La una dintre puținele acțiuni, echipa gazdă a trimis mingea în transversală prin Roșu. Dacia Unirea și-a mai creat două situații de poartă prin Petrache și Cocîrlă dar tabela nu s-a mai schimbat.

În repriza a doua, Comunal Șelimbăr a înscris de trei ori în doar patru minute. Andrei Roșu a egalat în minutul 56, apoi a urmat “dubla” semnată de Nicolas Antone și echipa gazdă conducea cu 3-1. În minutul 82 Dacia Unirea a beneficiat de o lovitură liberă indirectă din careul gazdelor, Cocîrlă i-a pasat scurt lui Stănescu, acesta a șutat mingea în umărul unui adversar. Tot Stănescu (min. 91) a mai avut o șansă de gol dar nu a reușit să-l păcălească pe Vâtcă și Comunal Șelimbăr s-a impus cu 3-1.

Dacia Unirea: C. Andrei – Cocîrlă, Stănciulescu, Paliu, Apostolache – V. Robu (min. 46: Taciuc), Lungu (min. 81: Voinescu), N. Ioniță (min.61: Pătlăgică), Petrache, - R. Stănescu, Duțu (min. 61: Răducan).

stadionul Municipal din Brăila cu FC Brașov.