Stars s-a clasat pe locul al doilea la Cupa Prosport, grupa 2004

echipa brăileană a pierdut cu 4-0 finala mare cu Farul Constanţa • Andrei Gherghişan a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului

În weekend-ul trecut, echipa de fotbal a Academiei Stars Brăila a participat la Cupa Prosport Focşani, la grupa de vârstă 2004 şi s-a clasat pe locul al doilea. Repartizaţi în grupa A, fotbaliştii pregătiţi de antrenorii Daniel Pleşa şi Cristian Baltă au obţinut trei victorii, 4-0 cu Academia Prosport Bucureşti, 3-1 cu echipa a doua de la Farul Constanţa şi 5-2 cu LM Bucureşti. În semifinale, în partida dintre Stars Brăila şi Sporting Bacău scorul a fost egal, 0-0, iar după loviturile de departajare echipa brăileană s-a impus cu 3-2. Stars a pierdut însă cu 4-0 finala mare în faţa primei echipe a Farului Constanţa şi s-a clasat pe locul al doilea la acest turneu. Andrei Gherghişan a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului.

Mi-am dorit să câştigăm acest turneu, dar în finală am întâlnit o echipă mai bună şi a trebuit să ne recunoaştem învinşi”, a declarat Daniel Pleşa, preşedintele clubului Stars Brăila.

Lotul de jucători care au evoluat pentru Stars: Dănuţ Danciu, Adrian Munteanu, Alexandru Boboc, Eduard Dănăilă, Filippo Tarozzi, Ionuţ Catrina, Andrei Gherghişan, Gabriel Motoc, Andrei Copilău, Claudiu Ciont, Andrei Lascu, Dragoş Martinov, Luca Popescu, Luca Alexandru.