Stars Brăila a câştigat la scor, 5-2, restanţa cu Viitorul Ianca

Cu toate că la prima vedere disputa dintre Viitorul Ianca şi Stars Brăila părea una echilibrată, în realitate, partida de pe stadionul "Ştefan Vrăbioru", a fost la discreţia echipei vizitatoare. Stars a deschis scorul foarte repede, în minutul 7, prin Marcel Gheorghe, care a profitat de o degajare greşită a portarului gazdelor. Putea fi 2-0 în minutul 24 însă Iordache a ţintit bara porţii apărate de Sârbu. Iar cum ocaziile se răzbună, trei minute mai târziu gazdele au restabilit egalitatea după reuşita lui Florin Ciucaşu. Stars a forţat şi până la pauză a mai înscris de două ori prin Iordache (min. 32) şi Cireaşă (min. 36). La zece minute de la reluare Marcel Gheorghe s-a distrat cu apărarea gazdelor, l-a driblat şi pe portarul Sârbu însă a şutat destul de slab iar Rosiu a avut timp să se replieze, şi să degajeze mingea de pe linia porţii. Echipa brăileană şi-a continuat asediul la poarta gazdelor şi în doar patru minute Andrei Crăciun l-a învins pe Sârbu de două ori iar Stars conducea cu 5-1 în minutul 68. Cu două minute înainte de finalul partidei Bratosin a înscris pentru Viitorul Ianca şi a stabilt astfel şi scorul final, 5-2 pentru Stars Brăila. Formaţia brăileană a acumulat 28 de puncte şi ocupă locul al patrulea în Liga a IV-a.
Duminică, în Liga a V-a la fotbal, au fost meciuri viu disputate şi s-a înregistrat şi o surpriză, la Măxineni, acolo unde echipa gazdă, Speranţa Măxineni, grupare din subsolul clasamentului, a remizat cu ocupanta locului al treilea, Dunărea Tichileşti. Lidera seriei întâi, CF Brăila II s-a impus cu dificultate, 3-2, la Tufeşti, la fel şi Spicul Râmnicelu în deplasarea de la Gropeni. Siretul Vădeni a câştigat cu 2-1 la Înfrăţirea Gemenele, Liviu Bratu (min. 14) a marcat pentru gazde, Ion Dumitru (min. 37) şi Adrian Turcu au înscris pentru oaspeţi, însă conform jocului din teren, Siretul Vădeni ar fi putut să se impună la o diferenţă mult mai mare.