Sportul Chiscani - Viitorul Însurăţei, ultimul derby din 2015

Sâmbătă, etapa a 15-a a Ligii a IV-a, ultima care se dispută în acest an, programează şi o partidă între primele două clasate Sportul Chiscani - Viitorul Însurăţei. Formaţia gazdă are un avans de 11 puncte în faţa adversarei din această rundă, însă nu va fi un joc uşor pentru lidera clasamentului deoarece echipa din Însurăţei vine după o serie de rezultate bune în campionat. Sportul s-a impus cu 5-0 la Însurăţei în tur, golurile formaţiei pregătite de Georgel Pascu fiind semnate atunci de Vali Durbacă 2, Andrei Crăciun 2 şi Huţu. Alte două jocuri interesante vor avea loc la Cazasu şi Tudor Vladimirescu, acolo unde se vor deplasa Dacia Unirea 2 Brăila şi respectiv Viitorul Ianca. În tur, pe Municipal, Victoria Cazasu a făcut legea în teren, însă brăilenii au reuşit, totuşi, să obţină un punct graţie golului marcat de Moise în cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei a doua. Tănase a marcat în minutul 45 pentru Pandurii Tudor Vladimirescu pe "Ştefan Vrăbioru", iar oaspeţii au condus cu 1-0 până în minutul 80, când Iacob a reuşit să restabilească egalitatea. Victoria Traian şi CS Făurei sunt favorite la victorie în disputele de pe teren propriu cu Gloria Molila Miresii şi respectiv, Voinţa Şuţeşti.
Înaintea etapei a 15-a pe locul întâi se află Sportul Chiscani cu 42 de puncte, poziţia a doua este deţinută de Viitorul Însurăţei cu 31 puncte, iar a treia de Victoria Traian cu 30 puncte.