Sportul Chiscani versus Victoria Traian

meciul din penultima etapă a turului Ligii a III-a are loc astăzi, de la ora 18.00 • în tur Sportul s-a impus, în prelungiri, cu 3-2

Astăzi, de la ora 18.00, în cadrul etapei a 25-a a Ligii a III-a, Sportul Chiscani, locul al 12-lea, va juca pe teren propriu cu ultima clasată a Seriei a II-a, Victoria Traian. Un meci cu miză pentru gazde, care încă mai au şanse să evite retrogradarea, în timp ce pentru oaspeţi este doar unul de palmares deoarece Victoria Traian, cu doar 3 puncte în acest sezon competiţional, este deja retrogradată în Liga a IV-a. Ca şi în tur, partida se anunţă a fi una echilibrată, una a orgoliilor.

Niciuna dintre combatante nu se confruntă cu probleme de lot astfel că antrenorii Georgel Pascu şi Nicu Rotaru pot trimite în teren cel mai bun unsprezece de care dispun.

În tur, la Traian, Sportul Chiscani a fost superioară la capitolul posesie a mingei şi al ocaziilor de gol şi a meritat cele trei puncte puse în joc, însă victoria oaspeţilor s-a concretizat abia în cel de-al treilea minut de prelungire al reprizei a doua. Sportul Chiscani a deschis scorul în urma unui gol înscris de Gigel Costache din lovitură liberă, în minutul 24. Victoria Traian a beneficiat de un penalty în mintul 39, însă Constandache a apărat mingea şutată de Pârliţeanu.

Sportul Chiscani şi-a dublat avantajul în mintul 70, după o frumoasă acţiune de atac, în care Costache a centrat pe colţul lung, Dumitrana a recentrat în faţa porţii, iar Sorin Techiu a făcut inutilă intervenţia portarului Vasilache.

Victoria Traian a profitat de relaxarea prematură a oaspeţilor şi, după numai 11 minute, a restabilit egalitatea graţie golurilor marcate de Costel Boitaş (min. 73) şi Paul Olmazu (min. 81) din penalty. La ultima fază a meciului Moroianu a obţinut o lovitură liberă, iar Gigel Costache a şutat în vinclul porţii gazdelor şi a tranşat victoria în favoarea echipei Sportul Chiscani.