Sportul Chiscani a spart gheaţa la Olteniţa

• formaţia pregătită de Georgel Pascu a remizat, 1-1 la ACSM, dar, raportat la numărul ocaziilor, Sportul merita victoria • Sorin Techiu a marcat golul echipei vizitatoare

Sportul a jucat la Olteniţa cu aceeaşi ambiţie ca în partida de pe teren propriu cu FCSB 2 şi a bifat primul rezultat pozitiv din acest tur de campionat, 1-1, însă raportat la numărul ocaziilor, formaţia pregătită de George Pascu merita să obţină toate punctele puse în joc. Practic, cu excepţia primelor 18 minute în care echipa gazdă a dominat teritorial, jocul a fost controlat de Sportul Chiscani.

ACSM Olteniţa a deschis scorul în minutul 9 în urma unui contraatac pe partea dreaptă, Adrian Dobra a intrat în careu şi a şutat la colţul lung fără speranţe pentru Constandache. Nouă minute mai târziu, acelaşi scenariu a fost realizat de echipa gazdă pe partea stângă, dar Grigore a trimis mingea pe lângă poartă. Din acest minut iniţiativa a trecut de partea oaspeţilor. Sportul Chiscani a irosit o primă situaţie de poartă, în minutul 21, prin Silviu Crăciun, iar după alte patru minute, Costache i-a pasat lui Sorin Techiu la marginea careului advers, acesta a driblat un adversar şi a şutat plasat în stânga portarului Budeanu, iar scorul a redevenit egal, 1-1. Putea fi 2-1 pentru oaspeţi în minutul 31. Bălan a plecat într-o cursă personală din propria jumătate de teren, a centrat în faţa porţii, Crăciun a deviat mingea la Techiu, însă acesta a şutat pe lângă poartă. Pe fondul dominării echipei vizitatoare, pe contraatac, gazdele au obţinut o lovitură liberă la 22 de metri, Lupaşcu a şutat plasat, însă, atent, portarul Constandache a scos mingea de sub transversală.

În prima jumătate de oră a părţii secunde Sportul Chiscani şi-a masat adversara în propria jumătate de teren şi a irosit patru mari ocazii de gol. În minutul 49 mingea şutată de Costache a trecut milimetric pe lângă bara din dreapta a lui Budeanu, iar şase minute mai târziu mingea expediată de Liviu Boariu a fost deviată în aut de către un apărător al gazdelor. După o acţiune colectivă de atac, în minutul 58 mingea a ajus la Techiu, acesta a şutat plasat, însă Barbu, aflat foarte aproape de linia porţii, a reuşit, in extremis, să evite golul. După doar trei minute a fost rândul lui Omer Vlad să şuteze din 10 metri, dar un apărător al gazdelor s-a culcat în calea balonului şi acesta a ieşit în corner. După acest iureş al echipei vizitatoare jocul s-a mai calmat, iar situaţiile de poartă au fost rare, astfel că până la finalul partidei nu s-a mai înscris niciun gol.

De remarcat arbitrajul foarte bun al brigăzii formate din Bogdan Neculcea (Bucureşti), Ionuţ Cojocaru (Giurgiu), Cosmin Ciocan (Turnu Măgurele), în condiţiile în care la Olteniţa a plouat neîncetat, pe alocuri foarte tare, iar terenul deşi a rezistat bine, a fost alunecos şi cu bălţi în apropierea celor două careuri. Obsevator de arbitri a fost gălăţeanul Liviu Seceanu.

Sportul Chiscani: Constandache – Bălan, Boga, Milea (min. 46: Pârlog), Bordei(min. 59: Vlad) – Costache, Chihaia, Dumitrana – Mirescu (min. 42: L. Boariu), Crăciun (min. 77: Drăgulin), Techiu.