Sportul Chiscani s-a impus en fanfare la Victoria Traian

Disputa de la Traian s-a ridicat la statutul de meci derby doar în prima repriză. Oaspeţii au deschis repede scorul prin Vali Durbacă, după o centrare perfectă a lui Gigel Costache, jocul s-a echilibrat apoi dar până la pauză Victoria Traian şi-a creat o singură oportunitate de a înscrie însă mingea şutată de Mihăiţă Stoian a lovit bara porţii apărate de Ghighimoc. Cu o condiţie fizică net superioară adversarilor lor, elevii lui Georgel Pascu au controlat jocul în repriza a doua şi au mai înscris de două ori prin Huţu şi Andrei Crăciun, iar Sportul a câştigat cu 3-0 şi s-a distanţat astfel la 9 puncte de locul al doilea deţinut de Victoria Traian. Un meci palpitant, cu răsturnări de scor, a avut loc la Tudor Vladimirescu. Gazdele au deschis scorul prin Tănase însă la pauză tabela consemna egalitatea, deoarece în minutul 42 Colgiu a înscris pentru oaspeţi. "Pandurii" au trecut din nou în avantaj după reuşita lui Evu însă Victoria Cazasu nu numai că a egalat, Luchian a marcat pentru 2-2, dar a preluat şi conducerea în minutul 65 după un gol spectaculos înscris de Stănel Ion. Gazdele nu au renunţat la luptă, au egalat prin Şerbănescu iar Boitaş din penalty şi Tănase au dus scorul la 5-3, în minutul 80, pentru echipa din Tudor Vladimirescu. Patru minute mai târziu Cotigă a ratat un penalty pentru Victoria Cazasu şi implicit şansa de a relansa partida şi cum ocaziile se răzbună gazdele au mai marcat un gol prin Jianu (min. 88) şi s-au impus cu 6-3. Voinţa Plopu a realizat prima victorie din acest campionat, chiar una la scor, 6-3, pe terenul echipei CS Făurei. Partida Gloria Movila Miresii - Dacia Unirea II Brăila s-a disputat duminică.

Revenim cu mai multe detalii după omologarea rezultatelor.