Sportul Chiscani s-a calificat în etapa a 2-a a Cupei României

• asta, după ce a câştigat cu 2-1 la FC 2007 Gârceni •gazdele au deschis scorul prin Bojoagă • după un minut, Techiu a egalat cu un eurogol • “căpitanul” Claudiu Boariu a parafat victoria oaspeţilor • meciul s-a disputat pe un teren impropriu, pe care era greu să-ţi menţii echilibrul, cu atât mai puţin să mai şi joci fotbal

Formaţia din Chiscani a câştigat cu 2-1 pe terenul echipei FC 2007 Gârceni şi a promovat în etapa a doua a fazei naţionale a Cupei României la fotbal, însă marea bucurie a staff-ului tehnic al echipei din Liga a III-a a fost acela că jucătorii au scăpat doar cu mici entorse şi cu uşoare dureri musculare. Pentru că la Gârceni s-a jucat pe un teren pe care era greu să-ţi menţii echilibrul, cu atât mai puţin să mai şi joci fotbal. Suprafaţa de joc acoperită cu iarbă ascundea mari capcane pentru jucători, cu multe gropi de dimensiuni mari, în zona centrală. În rest, terenul era ca o plantaţie de roşii, cu foarte multe denivelări. Un teren care în primăvară a fost inundat şi, de atunci, nu s-a mai jucat pe el. Iar după o partidă jucată la 36 de grade jucătorii s-au echipat şi au plecat spre casele lor fără să poată face baie pentru că la cabinele lor improvizate nu existau duşuri. S-a jucat în condiţii improprii pentru că, probabil, AJF Vaslui a omologat acest teren fără să-l vadă cum arată, pentru că este greu de imaginat că un reprezentant al acestui for judeţean ar putea fi de acord ca pe acest stadion să se dispute meciuri oficiale.

Revenind la meciul de baraj dintre FC 2007 Gârceni şi Sportul Chiscani, cu toate inconvenientele majore provocate de suprafaţa de joc, acesta a fost unul de luptă la mijlocul terenului, care a avut şi destule ocazii de gol, cele mai multe în contul echipei vizitatoare. În primul minut Sportul a avut şansa de a deschide scorul, Techiu i-a pasat lui Huţu care a şutat înşelător şi, cu foarte mai eforturi, portarul Onciu a reuşit să prindă mingea în doi timpi, din faţa lui Liviu Boariu. După această fază timp de 20 de minute s-a jucat între cele două careuri. Echipa antrenată de Nicu Pascu a controlat jocul şi, în minutul 23, Chihaia a trimis mingea razant cu transversala, iar, peste alte două minute, Liviu Boariu a şutat pe spaţiul porţii, Onciu a respins mingea până la Techiu, iar acesta a trimis-o razant cu sâlpul din dreapta. Pe finalul primei reprize, după un contraatac al gazdelor şi câteva greşeli în lanţ ale oaspeţilor, Ionuţ Pintilie a rămas singur cu George Tudor, însă portarul echipei Sportul Chiscani a avut un reflex salvator astfel că, la pauză, scorul a fost egal, 0-0.

Cu Gigel Costache în teren, din minutul 46, Sportul Chiscani şi-a masat adversara în propriul careu, însă echipa care a marcat a fost FC 2007 Gârceni. Gazdele au declanşat un contraatac, în minutul 55, iar decarul Viorel Bojoagă l-a învins pe Tudor. Un minut a ţinut bucuria formaţiei gazdă. Oaspeţii au repus mingea în joc de la centrul terenului, Claudiu Boariu i-a pasat în stânga lui Gigel Costache, acesta a centrat la marginea careului mare şi, din semifoarfecă, Sorin Techiu a trimis-o în vinclul porţii apărate de Onciu, iar scorul a redevenit egal în minutul 56 (1-1). Putea fi 2-1 pentru Sportul Chiscani în minutul 61, când Liviu Boariu a centrat foarte bine din corner însă mingea trimisă, cu capul, de Boga a trecut razant cu transversala. Ce-i drept, şi echipa gazdă ar fi putut prelua din nou conducerea dacă George Tudor nu avea din nou o intervenţie de mare portar într-un duel, unu la unu, cu Pintilie. Sportul Chiscani a preluat din nou iniţiativa şi, în minutul 73, căpitanul echipei, Claudiu Boariu a trimis o torpilă de la 25 de metri la care portarul Onciu a fost spectator, iar Sportul Chiscani a preluat conducerea. Fraţii Liviu şi Claudiu Boariu şi Techiu au trecut, pe rând, pe lângă majorarea scorului, însă, până la finalul meciul, niciuna dintre cele două combatante nu a mai înscris.

Sportul Chiscani a câştigat meritat acest meci şi acum jucătorii antrenaţi de Nicu Pascu aşteaptă să afle adversara din etapa a doua a Cupei României, faza naţională, programată a se desfăşura pe data de 23 august.

Sportul Chiscani: Tudor – Gaşpar (min. 89: Chiriac), Moroianu, Boga, Zărnescu – M. Pascu (min. 46: Costache), Chihaia, L. Boariu, Huţu (min. 52: Bălan) – C. Boariu, Techiu.