Sportul Chiscani a realizat surpriza etapei a 3-a

• formaţia pregătită de Adrian Baldovin a remizat, 2-2, la prima clasată, CS Afumaţi • Dedu din penalty şi Perju au marcat pentru gazde, Adamache şi Moldoveanu pentru oaspeţi • Sportul a avut şi două bare la şuturile lui Mihai şi Adamache • ambele echipe au încheiat partida cu un jucător mai puţin

Jucătorii echipei Sportul Chiscani au remizat, 2-2, în deplasare, cu CS Afumaţi, singura formaţie cu maximum de puncte înaintea etapei a 3-a şi a furnizat astfel surpriza în Seria a II-a a Ligii a III-a. Însă formaţia antrenată de Adrian Baldovin şi-a trecut în cont şi două bare la şuturile lui Mihai şi Adamache.

După un început de partidă echilibrat, oaspeţii au avut prima situaţie de poartă, Adamache şi Bălan au combinat la mijlocul terenului, mingea a ajuns la Mihai care a centrat în faţa porţii dar Alin Radu a trimis mingea peste transversală.

CS Afumaţi a replicat în minutul 33 prin două şuturi consecutive ale lui Constantinescu şi Manole dar Popescu a fost la post.

Sportul Chiscani a ratat cea mai mare ocazie de gol a primei reprize în minutul 38,când, după un contraatac rapid, mingea a ajuns la Victor Mihai care, din cădere, a şutat cu efect, Obretin a boxat mingea greşit în spate, aceasta a lovit bara şi a poposit apoi, cu noroc, în braţele portarului.

În finalul primei reprize, gazdele au forţat deschiderea scorului dar la şutul lui Perju (min. 41), din 5-6 metri, mingea a trecut pe lângă poartă, iar la ultima fază Pârlog a scos de pe linia porţii mingea şutată de Vasile.

La două minute de la reluare, Popescu a parat la colţul scurt mingea şutată din apropiere, de Vasile. Sportul a echilibrat jocul şi în minutul 52 a declanşat un contraatac, mingea a ajuns la Mihai la margineacareului gazdelor, fotbalistul a fost faultat, dar arbitrul de centru a lăsat jocul să continue, a urmat un contraatac al gazdelor, Popescu l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Zaharia, iar centralul a arătat punctul cu var. Mugurel Dedu a şutat în stânga portarului şi a deschis scorul.

Din acest moment, Sportul Chiscani a preluat iniţiativa dar după o lovitură liberă executată de Mihai (min. 54), Moldovenu a trimis mingea pe lângă poartă. Putea fi 1-1, în minutul 71, când Adamache a şutat violent de la 18 metri, dar mingea deviată de unul dintre adversari a lovit transversala şi a ieşit în corner.

Ca să stopeze elanul oaspeţilor, centralul Laurenţiu Ene le-a făcut cadou gazdelor o lovitură liberă de la 16 metri, poziţie centrală în minutul 76, Neagoe a şutat plasat, dar Popescu a deviat mingea de sub transversală, în corner.

Două minute mai târziu, superioritatea oaspeţilor s-a concretizat printr-un gol frumos înscris de Ştefan Adamache după o pasă de la Coman.

Însă bucuria celor de la Sportul a durat doar trei minute pentru că după o centrare de pe dreapta Ciprian Perju a adus din nou în avantaj echipa gazdă. Oaspeţii au sperat în continuare în şansa lor, au replicat eficient două minute mai târziu şi au reuşit să egaleze din nou, graţie golului marcat de Emanuel Moldoveanu (min. 83), după o centrare ca la carte a lui Alin Radu.

După restabilirea egalităţii,  ambele combatante au rămas fără câte un jucător, pentru injurii la adresa adversarului, Ştefan Vasile a văzut direct cartonaşul roşu, iar Preda l-a primit pe cel de-al doilea galben şi de asemenea a plecat la cabine, tot din acelaşi motiv.

Partida a fost prelungită cu 5 minute însă niciuna dintre combatante nu şi-a mai creat ocazii de gol, iar jocul s-a încheiat nedecis, 2-2.

Sportul Chiscani: Popescu – Bălan, Preda, Pîrlog, B. Dumitru – Chihaia, Lovin (min. 62: Coman) – Mihai (min. 90: Gavrilă), Adamache, Iordache (min. 49: Moldoveanu) – A. Radu.

CS Afumaţi: Obretin – Onea, Robicek, Manole, Grosu – Vasile, M. Dedu, Perju, Constantinescu – Zaharia (min. 68: Neagoe), Buduroi.