Sportul Chiscani a realizat surpriza etapei a 19-a

* formaţia pregătită de Emmanuel Ndigwe a remizat, 0-0, Bucureşti cu FCSB 2 * oaspeţii au înscris şi un gol superb prin Silviu Crăciun însă acesta a fost anulat de arbitri * Sportul urcă pe locul al 11-lea

Cu toate că pleca cu şansa a doua în deplasarea de la satelitul echipei FCSB, formaţia din Chiscani s-a autodepăşit, a evoluat foarte bine şi a obţinut un punct mare, unul care îi permite să urce un loc în clasament. Remiza de la Bucureşti putea fi chiar o victorie, pentru că Sportul Chiscani a marcat un gol superb prin Silviu Crăciun, în finalul părţii secunde însă reuşita atacantului oaspeţilor a fost anulată de arbitrii întâlnirii, centralul motivând că jucătorul de la Chiscani a faultat în atac, asistentul că a fost ofsaid. Însă pe ansamblu arbitrajul a fost foarte bun, iar Sportul Chiscani a spart gheaţa în deplasare, un 0-0, care reprezintă surpriza rundei a 19-a.

FCSB 2 a creat prima fază periculoasă a meciului în minutul 13 când Ianis Stoica a centrat în faţa porţii însă Horşia nu a reuşit să-l învingă pe Ghighimoc. Au urmat două contraatacuri ale oaspeţilor însă Cristian a trimis de fiecare dată mingea peste transversală. Gazdele au ratat cea mai mare ocazie a primei reprize în minutul 28 când Horşia a rămas singur cu Ghighimoc însă atent, Pârlog a avut o intervenţie foarte bună, şi-a deposedat adversarul şi a trimis mingea în aut. Finalul primei reprize a fost controlat de formaţia vizitatoare. Iar Sportul a irosit prima mare şansă de a deschide scorul în minutul 31, când antrenorul jucător Emmanuel Ndigwe a deviat mingea, cu capul, la Vârlan, mijlocaşul oaspeţilor a şutat din unghi însă portarul a reţinut mingea în doi timpi. Cu două minute înainte de pauză, după o acţiune personală, Ndigwe i-a pasat în stânga lui Cristian, atacantul Sportului a şutat plasat, la colţul lung, însă Andrei a avut o intervenţie spectaculoasă şi a reuşit să devieze mingea în transversală, apoi aceasta a ieşit în corner.

Repriza a doua a început tot cu două ocazii de gol ale ospeţilor, la prima Coman a şutat razant cu transversala, iar la ca de a doua Coman a întors mingea la Iordache, acesta a şutat plasat însă Dinu a reuşit să devieze mingea în corner. La trei minute după ce a intrat în teren, Silviu Crăciun s-a distrat cu defensiva gazdelor, a marcat, dar golul a fost anulat.

FCSB 2 avut două ocazii de gol în finalul meciului, Ghighimoc a avut la rândul lui intervenţii foarte bune la şuturile lui Stoica şi Zamfir iar meciul s-a încheiat cu un rezultat echitabil.

Sportul Chiscani: Ghighimoc – Bălan (min. 86: M. Pascu), Preda, Pârlog, Boga – Vârlan – Iordache, Costache (min. 60: Dumitrana), Căldăraru, Ndigwe (min. 46: Coman) – Cristian (min. 69: Crăciun).