Sportul Chiscani a predat lecţia contraatacului pe stadionul Electromagnetica

• astfel, echipa brăileană s-a impus cu 4-3 în partida cu SC Popeşti Leordeni • Gabriel Preda, Marius Coman, Alin Radu şi Emanuel Moldoveanu au marcat goluri spectaculoase

Sportul Chiscani a predat lecţia contraatacului în deplasare, pe stadionul Electromagnetica din Bucureşti, în faţa celor de la SC Popeşti Leordeni. Antrenorul Adrian Baldovin a studiat jocul adversarilor şi a pus la punct strategia cu ajutorul căreia, jucătorii săi, s-au impus cu 4-3, în faţa unei formaţii aflate pe locul al patrulea în Seria a II-a a Ligii a III-a. Însă raportat la numărul ocaziilor clare de gol, Sportul Chiscani trebuia să câştige la o diferenţă mult mai mare.

Partida a început cu două ocazii ale gazdelor, Stângă (min. 2) a trimis mingea în transversală, iar la faza imediat următoare Popescu a apărat cu siguranţă mingea şutată de Stancu.

Oaspeţii au replicat în minutul 10, când Adamache i-a pasat în stânga lui Claudiu Zaharia, care a pătruns în careul advers, a şutat la poartă, dar Duţu a fost la post. SC Popeşti Leordeni a beneficiat de două faze fixe, dar Stancu (min. 17) şi Lolescu (min. 21), nu au reuşit să deschidă scorul. Echipa gazdă a trecut în avantaj graţie golului marcat de Luca (min. 32). Doar patru minute s-au bucurat jucătorii echipei gazdă, pentru că în mintul 36, după un contraatac, Sportul Chiscani a restabilit egalitatea. Zaharia i-a pasat lui Moldoveanu, acesta a centrat în faţa porţii, Preda a şutat plasat, Duţu a respins mingea în faţă şi tot Preda a trimis-o în plasă şi a stabilit scorul primelor 45 de minute, 1-1.

Repriza a doua a fost controlată cu autoritate de echipa pregătită de Adrian Baldovin. Moldoveanu (min. 47) a şutat peste transversală, iar trei minute mai târziu, cu un şut de la 25 de metri, Stancu a adus-o din nou pe SC Popeşti Leordeni în avantaj. Însă doar pentru două minute pentru că la un contraatac rapid Marius Coman a lobat mingea peste portarul Duţu şi a restabilit egalitatea, min. 51; 2-2. În minutul 54, tot cu o astfel de execuţie spectaculoasă, Alin Radu, a adus-o pentru prima dată, pe Sportul Chiscani în avantaj. După o degajare lungă şi precisă a lui Mădălin Pascu, în minutul 62, Emanuel Moldoveanu a dus scorul la 4-2 pentru formaţia vizitatoare. Coman a fost la un pas de a reliza “dubla” în minutul 64, iar şase minute mai târziu Popescu a avut o intervenţie foarte bună, în situaţie de unu la unu cu atacantul gazdelor, Stancu. Pe fondul dominării echipei din Chiscani, gazdele au beneficiat de un corner, iar după o bâlbâială a apărătorilor, Anghelini a redus din diferenţă. Putea fi 5-3 pentru Sportul Chiscani, dar la centrarea lui Moldoveanu, Iordache a trimis mingea, cu capul, în transversală şi partida s-a încheiat cu victoria meritată a echipei Sportul Chiscani.

Sportul Chiscani: Popescu – M. Pascu, Preda, Boga, B. Dumitru (min. 70: Pârlog) – Lovin –  A. Radu (min. 70: Iordache), Adamache (min. 46: Coman), Moldoveanu, Zaharia – Mihai (min. 46: Chihaia).