Sportul Chiscani a pierdut la Aerostar cu 3-1

echipa pregătită de Georgel Pascu şi-a creat multe ocazii dar nu a avut om de gol • un egal ar fi fost echitabil

Sportul Ciscani a pierdut cu 3 -1 la Aerostar Bacău, dar ţinând cont de raportul ocaziilor, echitabil ar fi fost un rezultat de egalitate. Aerostar a controlat jocul în primele 25 de minute însă a avut doar o singură mare ocazie de a înscrie, în minutul 8, când a beneficiat de un penalty, însă George Tudor a intuit colţul şi a parat mingea şutată de Mihăeş. Gazdele au mai combinat o dată periculos în jumătatea adversă însă oaspeţii s-au apărat bine, iar Ignea, talonat de Claudiu Boariu, a trimis mingea pe lângă poartă.  Replica oaspeţilor a venit în minutul 19, când mingea a circulat pe traseul Mucuţă, Mirescu, Huţu, dar acesta din urmă a încercat un dribling în plus şi a fost blocat de Dima.

Sportul Chiscani a obţinut primul corner în minutul 28 şi a irosit o dublă ocazie de gol prin Mirescu şi apoi prin Mucuţă, care a trimis mingea peste transversală din opt metri. Formaţia brăileană a controlat jocul până la pauză dar Mirescu (min. 30, 40) şi Mucuţă (min. 33) nu au reuşit să marcheze din poziţii foarte bune. În minutul de prelungire al primei reprize, Tudor a avut din nou o intervenţie foarte bună la şutul lui Chirilă.

Tot Sportul a fost echipa care a dictat ritmul partidei şi în primele 10 minute din repriza a doua. O perioadă în care Techiu (min. 51) a fost blocat in extremis de portarul gazdelor. Jocul a fost în continuare echilibrat, fără mari ocazii de gol şi părea că se îndreaptă către un rezultat de egalitate. A venit însă cornerul din minutul 78 când Strat a centrat în faţa porţii, Pârlog l-a scăpat din marcaj pe Artenie care a marcat primul gol al gazdelor. Şase minute mai târziu apărarea Sportului a gafat din nou, iar Ignea a dublat avantajul formaţiei din Bacău. La faza imediat următoare a înscris şi Chirilă, iar Aerostar conducea cu 3-0. Sportul Chiscani a reuşit să înscrie în penultimul minut de joc prin Sorin Techiu, după o acţiune la care au participat cei mai buni jucători ai oaspeţilor din acest joc, Boariu, Bogban şi Costache. În partida de vineri, Gigel Bordei de la Sportul Chiscani a debutat la doar 15 ani în Liga a III-a.

Sportul Chiscani: Tudor – Mădulărea (min. 12: Mirescu), C. Boariu, Pârlog (min. 85: Bordei), Zărnescu – Chihaia (min. 46: Gaşpar), Costache, Bogdan, Huţu – Techiu, Mucuţă.