Sportul Chiscani a pierdut cu 6-0 la Axiopolis Cernavodă

• Techiu a ratat o mare ocazie de gol la scorul de 2-0 pentru gazde • Vali Dumitrana a fost singurul jucător al oaspeţilor care s-a remarcat în acest meci

Formaţia din Chiscani a făcut din nou un meci slab şi a pierdut cu 6-0 pe terenul echipei Axiopolis Cernavodă, una dintre formaţiile cu cel mai bun atac din Seria a II-a a Ligii a III-a. Singurul jucător care s-a remarcat de la oaspeţi în acest joc a fost fundaşul stânga Vali Dumitrana. Momentul psihologic al meciului s-a derulat în minutul 49, când oaspeţii au beneficiat de un corner, Costache a centrat în faţa porţii, iar Techiu a reluat de la doar 4 metri, poziţie centrală, exact în portarul Nanu. Şi, în loc de 2-1, a fost 3-0, graţie unui gol marcat pe contraatac de Lolot.

Meciul a început cu câte o ocazie de fiecare parte ratate de Husein, respectiv Vlad. Axiopolis a preluat iniţiativa şi, după o uriaşă ratare semnată din doar 2 metri de Lolot, a deschis scorul în minutul 18, prin Vieru. Tot Vieru a dublat, două minute mai târziu, avantajul gazdelor. La reluare, Sportul Chiscani a irosit şansa de a reduce din diferenţă prin Techiu, iar Axiopolis a marcat pentru 3-0, prin Lolot. Până la finalul partidei, Axiopolis a dictat ritmul jocului şi a mai înscris de trei ori, prin Husein, în minutele 56 şi 71 şi Ionuţ Gheorghe, în minutul 83. Sportul Chiscani a mai reuşit în două rânduri să se apropie de careul advers însă jucătorii echipei Axiopolis au îndepărtat de fiecare dată pericolul înainte ca poarta lui Nanu să fie ameninţată.

Sportul Chiscani: Constandache – L. Boariu, Milea (min. 58: Moroianu), Boga (min. 40: Pârlog), Dumitrana – Chihaia (min. 62: Bordei), Costache, Vlad – Techiu, Crăciun, M. Pascu (min. 58: Gaşpar).