Sportul Chiscani a pierdut cu 3-1 la Ştiinţa Miroslava

Bogdan a marcat golul echipei vizitatoare • Ioniţă a fost eliminat în minutul 80

Sportul Chiscani a pierdut cu 3-1 la Miroslava, în etapa a 11-a şi continuă să coboare în clasamentul Seriei I a Ligii a III-a. Echipa a ajuns pe locul al 13-lea şi are nevoie acum de o victorie pe teren propriu cu Atletico Vaslui pentru a putea spera că va încheia turul în afara zonei “nisipurilor mişcătoare” din subsolul clasamentului. Antrenorul Georgel Pascu a criticat însă în termeni duri maniera de arbitraj de la acest joc. “Gazdelor le-au fost acordate nenumărate lovituri libere la marginea careului nostru, iar pentru noi a interpretat altfel reglamentul. Este grav ceea ce se întâmplă în acest eşalon. Eu nu spun că am jucat nemaipomenit de bine, însă conform celor petrecute în teren meritam un punct la Miroslava”, a declarat Georgel Pascu. Ca de obicei, în ultimele meciuri defensiva echipei Sportul Chiscani a gafat de două ori, iar gazdele au speculat aceste gafe de fiecare dată şi s-au desprins la 2-0 în minutul 23 graţie reuşitelor lui Alexandru Taciuc şi Crengăniş. Echipa antrenată de Gerogel Pascu a reuşit să reducă din diferenţă în minutul 38, prin Bogdan care a marcat după o pasă a lui Smeu. Oaspeţii au continuat să atace, însă până la pauză tabela nu s-a mai modificat. La 30 de secunde de la reluare Crengăniş a reuşit “dubla”, iar Ştiinţa Miroslava conducea cu 3-1. Sportul Chiscani s-a zbătut pentru un rezultat bun însă Vali Durbacă, Claudiu Boariu, Gaşpar şi Huţu şi-au trecut numele doar pe lista ratărilor. În minutul 80, Ioniţă a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi a fost trimis la cabine.

Sportul Chiscani: Tudor – Gaşpar, Ioniţă, Dobrin, Smeu – Chihaia, Huţu, Bogdan, Stângaciu – L. Boariu, V. Durbacă. Au mai jucat Zărnescu, Techiu, Chihaia, C. Boariu.