Sportul Chiscani a pierdut cu 2-1 amicalul de la Tulcea

Gigel Costache a deschis scorul din penalty • Techiu şi Mucuţă au irosit ocazii uriaşe • dubla lui Drăgan a tranşat partida în favoarea tulcenilor

Sportul Chiscani a pierdut cu 2-1 amicalul susţinut vinerea trecută la Delta Dobrogea Tulcea, însă, raportat la ocaziile de gol pe care şi le-au creat cele două combatante, un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil. Echipa antrenată de Georgel Pascu a început foarte bine jocul şi în minutul 5 conducea deja cu 1-0, gol înscris din penalty de Gigel Costache. La faza premergătoare deschiderii scorului şi-au adus contribuţia cei doi atacanţi Techiu, Mucuţă, şi mijlocaşul central, Bogdan. În minutul 10 faza de la primul gol s-a repetat la indigo, Techiu a fost din nou faultat în suprafaţa de pedeapsă, însă centralul nu a mai arătat punctul cu var. Jocul a fost echilibrat până în minutul 40, moment al partidei în care tulcenii au beneficiat de un corner, iar Claudiu Drăgan a restabilit egalitatea. În repriza a doua, una mult mai spectaculoasă ca derulare, Sportul Chiscani a irosit marile ocazii prin Techiu, Dragoş Mucuţă, iar Claudiu Boariu a trimis mingea în bară. Noul sosit, Dragoş Mucuţă a fost autorul unei faze spectaculoase. Atacantul venit în această iarnă de la Dacia Unirea, a reuşit să recupereze mingea în careul advers, a lobat-o peste portar dar şi peste transversală. Şi în loc de 2-1 pentru Sportul, în minutul 78, a fost 2-1 pentru Delta Dobrogea Tulcea. Gazdele au beneficiat de o fază fixă în apropierea careului advers, mingea a ajuns la Claudiu Drăgan, acesta a profitat de marcajul lejer al defensivei adverse şi a făcut inutilă intervenţia lui Turiac. Din minutul 75 în echipa Sportul Chiscani au evoluat şapte juniori, iar forţa de atac a formaţiei pregătite de Georgel Pascu a scăzut, astfel că tulcenii s-au impus cu 2-1.

Pentru primul meci amical după cantonamentul montan pot spune că ne-am descurcat onorabil. Am fost superiori la capitolul posesie a mingei, ne-am creat multe ocazii, a fost un antrenament reuşit. Sunt convins că vom arăta mult mai bine în retur”, a declarat antrenorul Georgel Pascu. Uşor accidentaţi, portarul George Tudor, Zărnescu, Ndigwe şi Chiriac au fost menajaţi.

Sportul Chiscani: Turiac – Gaşpar, C. Boariu, Pârlog, Mădulărea (min. 75: Mogoş) – Mirescu (min. 75: Chihaia), Bogdan, Costache, Huţu – Mucuţă (min. 80: Pană), Techiu (min. 75: Bordei).