Sportul Chiscani a pierdut cu 1-0 pe terenul liderului Rapid

• ar fi putut, totuşi, să plece cu un punct din Giuleşti • jucătorul meciului a fost portarul Daniel Popescu  • Rică Răducanu a dat lovitura de start a partidei

Jucătorii echipei Sportul Chiscani au reuşit să iasă cu fruntea sus din Giuleşti, după ce au pierdut cu 1-0 în faţa unei formaţii cu un buget colosal pentru acest eşalon fotbalistic, un milion de euro. Eroul acestei partide a fost Daniel Popescu, portarul de 20 de ani al oaspeţilor, care a scos cinci mingi pe care scria gol.

Fosta glorie a fotbalului românesc, Rică Răducanu a dat lovitura de start a partidei din Giuleşti.

Cu o formaţie în care mai mult de jumătate dintre jucători au evoluat în prima ligă, Rapid a dominat teritorial încă din startul partidei, iar în minutul 10 a avut prima mare ocazie de gol, Goge a şutat cu efect după o acţiune pe partea stângă a terenului, iar mingea a lovit transversala. Treptat, jucătorii echipei Sportul Chiscani au început să prindă curaj şi câteva minute au combinat în apropierea careului advers însă la centrările lui Moldoveanu, Alin Radu (min. 16) şi Coman (min. 22) au trimis mingea pe lângă poartă. Rapid a revenit în atac şi a ameninţat poarta oaspeţilor dar Popescu a boxat mingea în minutul 27 de lângă Goge.

Perioada de presiune a formaţiei gazdă s-a concretizat în minutul 34, când Vlada i-a pasat pe culoar lui Matulevicius aflat la limita ofsaidului, lituanianul a preluat mingea şi a deschis scorul. Vlada a şutat peste transversală în minutul 42 şi Rapid a plecat la cabine cu un avantaj de un gol.

La şase minute de la reluare, Sportul Chiscani a ratat cea mai mare ocazie de a egala: după un duel între Matulevicius şi Marius Coman mingea a ajuns la  Moldoveanu, care a şutat la poartă însă Draghia a pus un picior salvator şi tabela nu s-a modificat. Adamache (min. 65) şi-a încercat şansa de la distanţă însă mingea a fost deviată în corner de un apărător al gazdelor, iar trei minute mai târziu, după un corner al Rapidului, Iacob a şutat pe lângă poartă.

Liderul Seriei a II-a a forţat desprinderea şi ar fi putut înscrie cel de-l doilea gol în minutul 70 însă Popescu a avut o intervenţie de excepţie la şutul lui Goge, mingea a ajuns la Jurj care, din careul mic, a şutat pe lângă poartă. Portarul echipei Sportul Chiscani a mai avut o dublă paradă în minutul 75 la şuturile consecutive ale lui Vlada şi Grigore, iar cu patru minute înainte de final a scos de la rădăcina barei mingea şutată de Burlacu. La faza imdiat următoare, Maftei a trimis mingea în transversală, aceasta a revenit în faţa porţii la Iacob care a şutat plasat însă Popescu a intervenit din nou excepţional şi a evitat golul.

Iar partida s-a încheiat cu victoria la limită a liderului.

Sportul Chiscani: Popescu – Preda, Boga, B. Dumitru – Bălan, M. Pascu (min. 71: M. Iordache), Lovin, Chihaia, A. Radu (min. 46: Adamache),  –  Moldoveanu (min. 82: I. Lupu), Coman (min. 71: V. Mihai).

Rapid: Draghia – I. Voicu, Iacob, Maftei, Demici – Cârstocea, Dovleac (min. 54: Jurj), Jorza, Goge (min. 78: Burlacu) – Matulevicius (min. 54: A. Grigore), Vlada.