Sportul Chiscani face legea în Liga a IV-a la fotbal

Lidera, Sportul Chiscani, în formula Ghighimoc (min. 62: Comănescu) - C. Boariu, Dobrin, Milea (min. 51: Mirescu), Smeu - L. Boariu, Costache, Drăguş (min. 46: Vârlan), Zărnescu - Huţu, V. Durbacă (min. 84: Nedelcu), face în continuare legea în Liga a IV-a la fotbal din judeţul Brăila. Elevii lui Georgel Pascu s-au impus cu 5-1, pe stadionul "Ştefan Vrăbioru", în partida cu a doua clasată, Viitorul Ianca şi a mai făcut un pas spre barajul de promovare în Liga a III-a. Vali Durbacă a deschis scorul la Ianca după numai 8 minute de joc şi tot el l-a majorat la 2-0, în minutul 40. În această perioadă Huţu a trimis mingea în bara porţii apărate de Sârbu, Durbacă (min. 23) a şutat de la marginea careului mic, însă Nazâru a degajat mingea de pe linia porţii, iar în minutul 37, Huţu, dintr-o poziţie foarte bună, a trimis mingea razant cu vinclul porţii gazdelor. Viitorul a irosit prin Toni (min. 38) o mare şansă de a egala. Grozea a ratat prima mare ocazie a părţii secunde, apoi Sportul a revenit în atac şi în minutul 65 Durbacă l-a servit ideal în careu pe Vârlan, iar noua achiziţie a liderei, a dus scorul la 3-0. După două goluri şi o pasă de gol, Durbacă a făcut un henţ în propriul careu, iar Toni a marcat din penalty şi gazdele începeau să spere într-un rezultat strâns. Numai că în minutul 81, fraţii Boariu au distanţat-o pe Sportul din nou la trei goluri de adversara sa, Liviu a centrat perfect din corner, iar Claudiu a înscris pentru 4-1. Scorul final, 5-1 pentru Sportul Chiscani a fost stabilit de Mirescu, în minutul 83.
Aflată pe locul al treilea înaintea acestei runde, Dacia Unirea 2 Brăila, pentru care Dragoş Mucuţă şi Gicu Iordache au marcat câte patru goluri fiecare, s-a impus cu 11-0 pe Municipal, în partida cu Viitorul Însurăţei şi profitând de înfrângerea echipei din Ianca, a urcat pe locul secund în clasamentul turneului play-off. Surpriza etapei a fost realizată de Victoria Cazasu, care a câştigat cu 9-5, partida susţinută în deplasare, la Victoria Traian şi a urcat pe locul al patrulea. Tot la capitolul surprize poate fi considerată victoria echipei Gloria Movila Miresii în partida cu Voinţa Plopu.
În play-off podiumul se prezintă astfel: 1 Sportul Chiscani 49 puncte, 2 Dacia Unirea 2 Brăila 24 puncte, 3 Viitorul Ianca 23 puncte, iar în play-out ordinea primelor clasate este următoarea: 1 Pandurii Tudor Vladimirescu 39 puncte, 2 CS Făurei 32 puncte, 3 Voinţa Plopu 29 puncte.