Sportul Chiscani continuă cursa pentru menţinerea în Liga a III-a

• formaţia pregătită de Georgel Pascu a câştigat cu 2-0 duelul cu Victoria Traian • Ionuţ Crisian şi Mădălin Pascu  au semnat reuşitele gazdelor • Crăciun şi Costache, de la gazede, şi Popa, de la oaspeţi, au primit cartonaşe roşii

Zvonurile care au circulat înaintea partidei s-au adeverit: Sportul Chiscani a avut un meci foarte greu cu ultima clasată, Victoria Traian. “Lanterna roşie” a jucat cu o ambiţie şi o determinare pe care dacă şi în celelalte meciuri din acest retur le-ar fi avut, înaintea penultimei etape putea fi foarte aproape de pluton ca număr de puncte. Sportul a câştigat cu 2-0, însă raportat la numărul ocaziilor clare de gol putea să se impună la o diferenţă mult mai mare, portarul Ionuţ Tunea fiind cel care practic a limitat proporţiile scorului.

Echipa gazdă a încheiat meciul cu doi jucători mai puţin, Silviu Crăciun (min. 30) şi Costache (min. 82) fiind eliminaţi, oaspeţii în 10 jucători, Popa fiind trimis la cabine în minutul 47.

Partida a început într-un ritm alert, cu câte o şansă de gol pentru fiecare echipă. Oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă de la 20 m, Costel Roşu a trimis mingea peste zid, la rădăcina barei, dar Constandache a avut o intervenţie foarte bună. Trai minute mai târziu, a fost rândul gazdelor să beneficieze de o fază fixă, Costache a centrat în faţa porţii, Tunea a deviat mingea până la Georgian Bălan care, de la 6 m l-a luat la ţintă pe portarul oaspeţilor. La capătul primului sfert de oră Roşu a centrat din lovitură liberă, Bordei a trimis mingea, cu capul, spre poartă, dar Constandache a fost la post. În minutul 17 Marian Iordache a plecat într-o acţiune personală, a şutat la poartă dar mingea a ocolit

ţinta. Sportul Chiscani a rămas în inferioritate numerică în minutul 30, faultat de Pavel la mijlocul terenului, Silviu Crăciun a ripostat şi a fost trimis la cabine. Putea fi 1-0 pentru gazde în minutul 33 când Gigel Costache a trimis un trasor la colţul lung, dar Tunea, cu preţul unei accidentări, a reuşit să devieze mingea în corner. Victoria Traian putea intra în avantaj la cabine, dar Constandache a apărat mingea şutată de Roşu, iar la ultima fază Pavel a ratat din 4 metri.

În repriza a doua Sportul Chiscani a dictat ritmul jocului şi-a creat ocazii, dar a ratat pe bandă rulantă. La două minute de la reluare s-a restabilit echilibrul numeric în teren, Popa l-a faultat în calitate de ultim apărător pe Cristian şi a fost trimis la cabine. Costache a executat lovitura liberă, iar mingea şutată de el a fost deviată de zid în corner. Cristian a centrat în faţa porţii, dar Căldăraru a trimis mingea, cu capul, peste transversală.

În minutul 51 Sportul Chiscani a deschis scorul prin Ionuţ Cristian, după o centrare foarte bună a lui Marian Iordache. Opt minute mai târziu, putea fi 2-0 dar mingea lobată de Cristian peste portarul Tunea a fost scoasă de pe linia porţii de Alpărean. Cristian (min. 62) a fost blocat de Tunea, iar la faza următoare pe lista ratărilor şi-a trecut numele şi Ndigwe. Costache a fost eliminat în minutul 82 dar tot Sportul a continuat să atace. Inspirat, antrenorul gazdelor l-a trimis în teren pe Mădălin Pascu, în primul minut de prelungire al reprizei secunde Crisian a trimis mingea în faţa porţii iar juniorul de 16 ani a marcat primul lui gol al lui în Liga a III-a şi a stabilit scorul final, 2-0 pentru Sportul Chiscani.

Sportul Chiscani: Constandache – G. Bălan, Pârlog, G. Preda (min. 74 M. Pascu), Boga - Căldăraru, Costache - Iordache, E. Ndigwe (min. 89: Chihaia), Crăciun - Cristian (min. 92: Techiu).

Victoria Traian: Tunea – Alpărean, N. Bălan, V. Popa, Toma - Bordei, Roşu, P. Ioan,  Bogoş (min. 46: Martinescu) - Enache, Pavel.