Sportul Chiscani a câştigat en fanfare derby-ul cu CS Făurei

• echipa antrenată de Adrian Baldovin s-a impus cu 6-0, dar scorul putea fi mult mai sever • Marius Coman a realizat o “dublă” în prima repriză • Bălan, Zaharia, Mihai şi Iordache au înscris în repriza a doua • Mădălin Pascu a dat trei pase de gol • Sportul Chiscani încheie turul pe locul al 10-lea, iar CS Făurei e în zona retrogradării • Bănel Nicoliţă s-a accidentat în minutul 37 şi a ajuns la spital

Sportul Chiscani a reuşit cel mai bun joc pe teren propriu din acest tur de campionat, iar scorul la care a câştigat derby-ul judeţean cu CS Făurei, 6-0, confirmă această afirmaţie. Echipa din Făurei a

ţinut cât de cât pasul cu cea gazdă doar cât a fost Bănel Nicoliţă în teren. Din nefericire, fostul internaţional stelist a căzut pe mână, într-un duel corect la minge cu Alin Radu, în minutul 37, şi a fost transportat la spital, iar în teren echipa sa a pierdut fără drept de apel partida cu Sportul Chiscani.

“Îmi doresc foarte mult să câştigăm acest joc, l-am pregătit foarte bine şi trebuie să demonstrăm în teren că suntem o echipă”, le-a spus Adrian Baldovin elevilor săi la ieşirea de la vestiare, iar în mintul 3 Sportul Chiscani conducea deja cu 1-0, graţie reuşitei lui Marius Coman. Preţ de cinci minute, CS Făurei a controlat mijlocul terenului şi s-a apropiat de careul gazdelor fără însă a-i pune probleme portarului Daniel Popescu. Jucătorii pregătiţi de Adrian Baldovin au respectat întocmai indicaţiile primite şI, în minutul 13, Sportul putea să-şi dubleze avantajul la şutul Coman, numai că Tudor a reuşit in extremis, să evite golul. În continuare jocul s-a derulat într-un singur sens, către poarta oaspeţilor. În minutul 26, Bogdan Dumitru a centrat în careu, Alin Radu a reluat mingea pe cadrul porţii însă un apărător a deviat-o în corner. Dumitru a centrat de la colţul terenului, Zaharia a şutat la poartă dar Tudor a respins mingea în lateral. Două minute mai târziu, Coman a şutat din interiorul careului dar portarul echipei vizitatoare a fost la post. În minutul 34, Sportul Chiscani a irosit o altă mare şansă de gol, când Bălan l-a angajat în careu pe Coman însă atacantul gazdelor a şutat telefonat şi Tudor a evitat golul. În minutul 37, după un duel la minge cu Alin Radu, Bănel Nicoliţă a căzut şi s-a autoaccidentat. Fostul internaţional le-a spus celor de pe bancă să nu efectueze schimbarea pentru că va reveni în teren. Însă medicii nu i-au permis acest lucru, iar Bănel a fost transportat la spital. Sportul Chiscani şi-a continuat atacurile la poarta oaspeţilor şi în cel de-al doilea minut de prelungire al primei reprize, Mădălin Pascu i-a pasat pe culoar lui Marius Coman, acesta a şutat în stânga lui Tudor şi a dublat avantajul gazdelor.

Sportul Chiscani s-a dezlănţuit în repriza a doua

Percă a trimis primul şut pe spaţiul porţii în repriza a doua, apoi jocul a curs spre poarta lui Tudor. În minutul 54, Dumitru şi-a încercat şansa de la distanţă dar nu l-a păcălit pe Tudor însă în minutul 57 portarul oaspeţilor a fost învins pentru a treia oară. Mădălin Pascu a trimis o minge spre George Bălan, iar acesta a şutat de la marginea careului mic în plasa porţii apărate de Tudor şi Sportul Chiscani conducea cu 3-0. În minutul 67, Sportul Chiscani a avut patru cornere consecutive dar acestea au rămas fără rezultat, iar trei minute mai târziu CS Făurei a avut şansa de a marca golul de onoare, Puşcaşu a centrat în faţa porţii dar Stelian Nicoliţă nu a reuşit să devieze mingea spre poartă, dintr-o poziţie foarte bună. Echipa gazdă a iniţiat un contraatac în mintul 68, Pascu a centrat de pe dreapta, mingea a ajuns la Zaharia care a şutat din voleu pentru 4-0. Adrian Baldovin a făcut două mutări inspirate, iar jucătorii introduşi în teren, Victor Mihai (min. 81), după o centrare a lui Bogdan Dumitru, şi Marin Iordache (min. 88) după o pasă de la Alin Radu, au înscris şi Sportul Chiscani a câştigat cu 6-0 meciul cu CS Făurei.

Sportul Chiscani: Popescu – M. Pascu, Preda, Boga, B. Dumitru – Bălan (min. 71: V. Mihai), Lovin, Chihaia, Zaharia – A. Radu, Coman (min. 80: Iordache).

CS Făurei: Tudor – Mocanu, Băicoianu, B. Nicoliţă (min. 46: L. Lică), A. Huţu (min. 60: G. Cloşcă) – Percă, Puşcaşu – Roată, Ndigwe, Ciucă (min. 88: Merţan) – S. Nicoliţă.