Sportul Chiscani a câştigat cu 6-1 amicalul cu Pandurii Tudor Vladimirescu

• Liviu Boariu a realizat un hat trick • noile achiziţii Moroianu şi Boga sunt un plus pentru echipă • miercuri după-amiază, Sportul Chiscani joacă la Viitorul Însurăţei

În amicalul din deplasare cu Pandurii Tudor Vladimirescu, Sportul Chiscani a avut nouă juniori în prima repriză în teren, iar la pauză scorul a fost 2-1 în favoarea echipei din Liga a III-a. În formula Tudor – Gaşpar, Boga, M. Pascu, Bordei – Chiriac, Pârlog, Chihaia, Vrânceanu – Ivan, Huţu  Sportul Chiscani a deschis scorul în minutul 4 prin Chihaia, care a finalizat cu un şut la colţul lung o acţiune personală pe partea stângă. Putea fi 1-1 în minutul 10 însă Goleanu nu a reuşit să trimită mingea în poartă, după o centrare a lui Iodache. Chiriac (min.12) a irosit o mare şansă de gol pentru echipa din Chiscani şi, cum ocaziile se răzbună în minutul 16, Goleanu a restabilit egalitatea.

Sportul Chiscani a reluat acţiunile de atac în jumătatea adversă de teren şi, la jumătatea primei reprize, a revenit în avantaj după golul marcat de Vrânceanu. Până la pauză s-a jucat pe contre însă nciuna dintre cele două combatante nu a mai reuşit să marcheze.

În repriza a doua, în formula Tudor – C. Boariu, Moroianu, Ş. Lepădatu, Zărnescu – Bălan, Ştefan, L. Boariu, Vlad – Techiu, Ivaşcu, formaţia din Chiscani a înscris de patru ori dar a ratat cel puţin şase - şapte situaţii mari prin Techiu şi Ivaşcu. La câteva minute de la reluare Techiu nu s-a descurcat în situaţie de unu la unu cu portarul gazdelor, iar mingea şutată de Vlad a trecut pe lângă poartă.  Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, Georgian Bălan a majorat scorul la 3-1 în minutul 74, iar la faza imediat următoare tot el a ţintit bara, mingea i-a revenit la picior şi a trimis-o peste poartă. Trei minute mai târziu, Vlad şi Moroianu au creat o fază spectaculoasă pe partea stângă, iar fundaşul venit de la Dacia Unirea a trimis mingea în bară. Gazdele au avut o mare ocazie de a reduce din diferenţă însă Şerbănescu s-a complicat în câteva driblinguri inutile şi, talonat de Moroianu, a şutat pe lângă poartă. În ultimele 10 minute, Liviu Boariu a realizat un hat trick, iar Sportul Chiscani s-a impus cu 6-1 în faţa unei formaţii, Pandurii Tudor Vladimirescu, destul de arţăgoase în teren.