Sportul Chiscani a câştigat cu 5-1 amicalul cu Universitatea Dunărea de Jos Galaţi

• Sorin Sima a marcat o “dublă” • Stroe, Enache şi Pascu au înscris celelalte goluri ale formaţiei din Liga a IV-a • Blănaru a marcat pentru echipa gălăţeană

Sâmbăta trecută, Sportul Chiscani s-a impus cu 5-1, pe teren propriu, în partida amicală cu Universitatea Dunărea de Jos Galaţi, locul al 14-lea, în Seria I a Ligii a III-a.

Echipa pregătită de Georgel Pascu a deschis scorul în minutul 2 prin Valentin Stroe. Putea fi 2-0 în minutul 12 dar Olaru a reţinut mingea şutată din lovitură liberă de Sima. Gălăţenii puteau egala la rândul lor însă Vartolomei nu a profitat de centrarea lui Perju deşi s-a aflat singur şi nemercat în faţa porţii. Sportul Chiscani şi-a majorat avantajul în minutul 22, când Enache a fructificat o o pasă foarte bună a lui Stroe. Gălăţenii au fost cei care şi-au trecut în cont două mari ocazii până la pauză. Vartolomei a rămas singur cu Constandache în minutul 28 dar portarul gadzdelor a intuit traiectoria mingei şi a respins-o în lateral. Tot Vartolomei a şutat din interiorul careului în minutul 36 dar din nou Constandache a avut un reflex salvator.

Deşi antrenorul George Pascu a făcut opt modificări în minutul 60 tot Sportul Chiscani a fost echipa care a controlat jocul în repriza a doua. La şase minute de la reluare, Simion a fost faultat în careul gălăţenilor, iar Dobrin a marcat din penalty şi Sportul conducea cu 3-1. În minutul 67, Sportul a creat o acţiune frumoasă, Sima a combinat cu Chihaia, mingea a ajuns la Pană care a centrat în careul advers iar Sima a dus scorul la 4-0. Universitatea a redus din diferenţă prin Mădălin Blănaru dar scorul final, 5-1, pentru Sportul Chiscani a fost stabilit de Cristi Pascu din lovitură liberă.

“A fost un antrenament reuşit. Sunt mulţumit de atitudinea şi implicarea tuturor jucătorilor care au evoluat în acest amical”, a declarat antrenorul George Pascu.

Cele două formaţii, aşa cum au fost trecute pe raportul de arbitraj:

Sportul Chiscani: Constandache – Grozea, G. Ion, Dobrin, Sima – Pârliţeanu, C. Pascu, Chihaia, Enache - Stroe, Simion. Au mai jucat: Turiac, Barbu, L. Chiriac, Drăgan, Pană, Bolozan, C. Ştefan, Pîrlog.

Universitatea: Olaru – Ivaşcu, Morogan, Manea, Bădilaş - Mohoriţă, Lovin, Chiriac, Ignat – Perju, Vartolomei. Au mai jucat: Enache, Iacob, Blănaru, Popar, Baştină, Iancu, Palade.