Sportul Chiscani a câştigat cu 3-2 amicalul susţinut la Viitorul Însurăţei

• echipa gazdă a condus cu 2-0, după reuşitele lui Tănase şi Viorel Gheorghe • Sportul Chiscani a întors rezultatul în favoarea sa în repriza a doua • Techiu a redus din diferenţă, iar “dubla” lui Huţu a stabilit învingătoarea

Sportul Chiscani a continuat seria meciurilor bune din această perioadă de pregătire şi s-a impus cu 3-2 pe terenul echipei Viitorul Însurăţei după ce, în minutul 47, formaţia gazdă conducea cu 2-0. Antrenorul Nicu Pascu a început meciul cu cinci juniori în primul unsprezece şi, chiar în primul minut de joc, Sportul Chiscani a benefiaiat de o mare ocazie de gol. Mădălin Pascu a iniţiat o acţiune de atac pe partea dreaptă, a centrat în faţa porţii însă Techiu a reluat slab mingea, iar Cristea a reţinut-o fără niciun fel de probleme. Sportul Chiscani a dominat autoritar în primele 20 de minute şi a irosit alte trei alte ocazii de a înscrie. În minutul 7, Omer Vlad a şutat de la 20 m dar Cristea a fost la post, Liviu Boariu (min. 9) a trimis mingea pe lângă vinclul porţii adverse, iar în minutul 20, după un corner executat de Huţu, Boga a trimis mingea razant cu transversala. Viitorul Însurăţei a creat prima fază periculoasă de gol în minutul 23, când Dima a şutat de la marginea careului mare, iar Tudor a scos mingea de sub transversală. După doar două minute, Mădălin Pascu a centrat în faţa porţii ,iar Techiu şi-a trecut în cont o dublă ratare. Treptat, iniţiativa a trecut de partea gazdelor, iar în minutul 32, pe contraatac, Tănase a deschis scorul, 1-0, pentru Viitorul Însurăţei. Putea fi 2-0 pentru formaţia coordonată de pe margine de Paul Alexandru însă, la ultima fază a primei reprize, Tudor a reuşit să prindă in extremis mingea şutată de Tănase.

La trei minute de la reluare, Viorel Gheorghe a majorat la 2-0 avantajul echipei gazdă, iar după alte patru minute putea fi 3-0 numai că juniorul echipei Viitorul, Stoican, s-a complicat în prea multe driblinguri şi a fost deposedat de minge, în momentul şutului, de Bălan. Din minutul 55, Sportul Chiscani a fost echipa care a dictat ritmul jocului în teren. După o pasă a lui Techiu, Huţu (min. 56), cu un şut în cros la colţul lung, a redus din diferenţă, iar în minutul 60, Tudor a degajat mingea până la Techiu, acesta i-a pasat lui Huţu care a restabilit egalitatea, 2-2. La următoarea fază, Sportul putea trece în avantaj numai că mingea şutată de Moroianu a şters stâlpul din stânga al porţii apărate de Cristea. Formaţia pregătită de Nicu Pascu a forţat golul victoriei şi l-a obţinut, în minutul 86, când Techiu i-a pasat decisiv lui Huţu, iar acesta a marcat al treilea gol al oaspeţilor. La ultima fază a amicalului, Techiu a trimis mingea pe lângă vinclul porţii adverse, iar Sportul Chiscani a câştigat amicalul cu Viitorul Însurăţei, cu 3-2.

Sportul Chiscani: Tudor – Gaşpar, Moroianu, Boga, Bordei – M. Pascu, Vlad, L. Boariu, Chihaia – Huţu, Techiu. În repriza a doua au mai evoluat Bălan, Ş. Lepădatu, Pană, Vrânceanu, Ştefan.

Viitorul Însurăţei: Cristea – Lupaşcu, Priceputu, Cheleş, Radu – Marius Moldoveanu, Baicu, Ivan, Dima – V. Gheorghe, Tănase. În repriza a doua au maimai evoluat Stoican, Antohi, Nedelcu, Marian Moldoveanu, Baltag.