Sportul Chiscani “a avut benzină” doar pentru prima repriză, la Slobozia

• în primele 45 de minute oaspeţii au irosit câteva mari ocazii de gol • repriza a doua a fost controlată cap-coadă de echipa gazdă

Sportul Chiscani a avut o prestaţie bună în prima repriză la Slobozia, şi-a creat ocazii dar le-a ratat, în schimb gazdele au avut o singură şansă, pe care au fructificat-o cu un eurogol. În repriza a doua Unirea Slobozia a stat în jumătatea echipei vizitatoare şi în finalul întâlnirii a mai înscris de două ori.

Primele două ocazii de gol au aparţinut echipei din Chiscani. În minutul 8 Preda i-a pasat în adâncime lui Ndigwe, acesta a deviat mingea, cu capul, la Cristian, dar atacantul oaspeţior a fost blocat in extremis, de un apărător advers. Zece minute mai târziu, Coman a trimis mingea la Cristian, acesta a şutat plasat însă Ghinea a scos mingea de la colţul scurt. Pe fondul unui joc foarte bun al oaspeţilor, în minutul 30, Unirea Slobozia a iniţiat un contraatac: Ene a centrat în forţă la marginea careului iar Roland Stănescu a deviat mingea, cu capul, sub transversala porţii apărate de Constandache şi gazdele conduceau cu 1-0 contrar cursului jocului. La faza imediat următoare Sportul Chiscani putea restabili egalitatea: Bălan a pornit într-o incursiune pe stânga, a centrat în faţa porţii, însă mingea şutată de Coman la colţul scurt a fost reţinută de Tudor. Sportul a mai irosit o dublă şansă de gol în minutul 35. Vârlan a centrat  cu efect din corner dar Tudor a scos a deviat mingea în faţă, aceasta a ajuns la Coman care a fost faultat la 20 m. Cristian a şutat plasat, cu efect, dar portarul gazdelor a avut din nou o intervenţie salvatoare pentru formaţia sa. Unirea Slobozia a mai avut un contraatac tăios în minutul 43 când Stănescu a centrat la marginea careului iar Toma a trimis mingea pe lângă stâlpul din dreapta al porţii oaspeţilor. Ultima şansă de gol a primei reprize a aparţinut echipei Sportul Chiscani. Formaţia vizitatoare a beneficiat de un corner, Vârlan a trimis din nou mingea pe spaţiul porţii dar Tudor a deviat-o lateral la Coman care a şutat apoi în plasa laterală.

La zece minute de la reluare Chihaia a centrat în faţa porţii dar Ndigwe a ratat preluarea. Din acest moment iniţiativa a trecut de partea gazdelor care au ratat trei mari situaţii de a înscrie. Prima a fost irosită de Ghinea (min. 60), iar în minutul 72 Răducă, din 3 m, a trimis mingea peste transversală. Cu zece minute înainte de finalul partidei Constandache a reuşit să-l blocheze in extremis pe Bucă. Gazdele au reuşit să-şi dubleze avantajul în minutul 89 graţie reuşitei lui Mihăiţă Năstase, iar la ultima fază a partidei, cea din minutul 93, Ghinea a stabilit scorul final, 3-0 pentru Unirea Slobozia.

Sportul Chiscani se menţine pe locul al 10-lea şi după această înfrângere, iar vineri, va juca pe teren propriu cu satelitul echipei FC Voluntari.

Sportul Chiscani: Constandache – Iordache, Preda, Pârlog, Bălan (min. 65: Dumitrana) – Vârlan - Coman, Căldăraru, Chihaia, Ndigwe (min. 74: Vlad) – Cristian (79: Techiu).