Sportul Chiscani – Progresul Spartac 0-4

• echipa gazdă a jucat ceva doar câteva minute, în repriza a doua • portarul George Tudor a limitat proporţiile unei înfrângeri şi mai ruşinoase

Echipa din Chiscani a evoluat foarte slab vinerea trecută şi a pierdut cu 4-0 şi primul meci disputat pe teren propriu, cel cu Progresul Spartac Bucureşti. Jocul a fost anost până în minutul 34, perioadă în care fiecare echipă a avut câte o situaţie de poartă. În minutul 12, oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă iar Stoian a reluat mingea, cu capul, pe spaţiul porţii, însă Tudor a fost la post. La faza imediat următoare, Chihaia a centrat foarte bine la limita careului mic dar Crăciun a fost blocat de un adversar chiar în momentul şutului. În minutul 34, nemarcat de nimeni, Daniel Stoian a făcut inutilă intervenţia portarului Tudor. Până la pauză nu s-a mai consemnat nimic notabil în teren însă la cinci minute de la reluare bucureştenii au obţinut un penalty, Stancu a marcat şi Progresul şi-a dublat avantajul. În faţa unei formaţii gazdă debusolate, oaspeţii au mai înscris un gol în minutul 58 prin Alexandru Nechita şi partida era jucată, min. 58: 0-3. Abia la acest scor echipa gazdă s-a trezit cât de cât la realitate, însă doar pentru o perioadă de timp foarte scurtă. După o acţiune colectivă, în minutul 60 Techiu a reluat mingea, cu capul, spre poartă dar portarul Răduţă a reuşit să evite golul. La faza imediat următoare, Sportul Chiscani a beneficiat de o lovitură liberă, Liviu Boariu a şutat pe spaţiul porţii, Răduţă a respins mingea greşit dar niciun coechipier de-al lui nu a fost acolo să marcheze. Acestea au fost singurele momente în care Sportul Chiscani a jucat ceva în acest meci. Iar în condiţiile acestea bucureştenii au mai înscris un gol prin Apostol şi s-au impus cu 4-0.

Sportul Chiscani: Tudor – Bălan, Moroianu, Boga, Zărnescu – L. Boariu, Gheţu (min. 56: Huţu), Pârlog,  Chihaia (min. 67: Bordei) – Crăciun (min. 46: Techiu), Ndigwe (min. 52: Costache).