Sportul Chiscani şi Victoria Traian vor juca finala Cupei României - faza judeţeană

Astăzi, după două partide spectaculoase şi cu răsturnări de scor, s-au stabilit finalistele etapei judeţene a Cupei României la fotbal: Sportul Chiscani şi Victoria Traian. Campioana Ligii a IV-a, Sportul Chiscani a fost condusă cu 1-0 la pauză de satelitul Daciei Unirea, a marcat Marius Dima în minutul 36. La prima fază din cea de a doua repriză, Andrei C. a egalat, iar Gigel Costache a marcat golul calificării pentru formaţia pregătită de Georgel Pascu în minutul 69. Sportul Chiscani a avut alte câteva situaţii rarisime de a se desprinde decisiv, însă până la finalul partidei, una cu mult peste nivelul Ligii a IV-a, nu s-a mai înscris.
În cea de a doua semifinală, Pandurii Tudor Vladimirescu a condus-o cu 2-0 în minutul 21, au marcat Andrieş şi Şerbănescu şi cu 2-1 după prima repriză, pe Victoria Traian. Oaspeţii au întors însă rezultatul în partea secundă şi s-au impus cu 4-2, golurile învingătorilor fiind semnate de Marius Barbu, Postolea din penalty, Ciocan şi Zaharia.
Finala dintre Sportul Chiscani şi Victoria Traian va avea loc miercuri, de la ora 17.00, pe stadionul "Ştefan Vrăbioru" din Ianca.
Cronicile celor două semifinale în ediţia de luni.