Sportul Chiscani a învins cu 6-4 Siretul Vădeni într-o partidă amicală

Huţu şi Claudiu Boariu au înscris câte o “dublă” pentru echipa din Liga a III-a • tot de două ori a marcat şi Marius Iorga de la Siretul Vădeni • pentru Sportul a fost ultimul test de verificare • vineri, în prima etapă a returului, echipa din Chiscani va juca la Aerostar

Sportul Chiscani a susţinut marţi după-amiază un amical în compania echipei de pe locul al patrulea din Seria întâi a Ligii a V-a, Siretul Vădeni, pe care elevii antrenorului Georgel Pascu l-au câştigat cu 6-4. Acesta a fost un ultim joc de verificare înaintea startului returului Ligii a III-a, Sportul Chiscani urmând să joace vineri, în prima etapă a returului Ligii a III-a, în deplasare, la Aerostar Bacău. Echipa din Chiscani a început partida în formula Turiac – Gaşpar, C. Boariu, Pârlog, Zărnescu – Chiriac, Costache, Bogdan, Huţu – Mucuţă, Techiu şi în primele 9 minute a irosit trei ocazii de gol: prin Bogdan, de două ori, şi Mucuţă. În minutul 10, pe contraatac, Huţu a a profitat de indecizia lui Coman şi a înscris primul gol pentru echipa din Liga a III-a. Cinci minute mai târziu Matei a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, iar Marius Iorga a transformat lovitura de la 11 m şi a restabilit egalitatea. La acest scor antrenorul echipei Sportul i-a trimis în teren pe Gigel Bordei, Pană, Chihaia şi Mirescu, iar echipa din Chiscani a devenit mult mai agresivă, s-a masat în jumătatea adversă de teren şi a înscris de două ori prin Mucuţă (min. 26), coautor fiind Pană, şi Huţu (min. 28). Sportul s-a jucat cu ocaziile, iar Siretul Vădeni mai înscris o dată până la pauză prin Iorga (min. 40), care a profitat de poziţionarea greşită a portarului Turiac şi a trimis mingea sub transversală. Jocul a fost la fel de animat şi după pauză, perioadă în care, de asemenea, Georgel Pascu, a dat credit juniorilor. La zece minute de la reluare Matei a egalat şi a relansat partida. Însă tot Sportul Chiscani a fost echipa care a dictat ritmul jocului, iar Siretul Vădeni s-a bazat doar pe cartea contraatacului. După o acţiune personală pornită de la mijlocul terenului, Mirescu şi-a adus din nou echipa în avantaj, iar în minutul 79 Claudiu Boariu a dus scorul la 5-3 pentru Sportul Chiscani. Echipa din Vădeni, total schimbată, faţă de cum arăta în finalul sezonului 2016, nu a renunţat la luptă şi a reuşit să mai înscrie un gol prin Iulian Durbacă. Scorul final al amicalului, 6-4 pentru Sportul Chiscani, a fost stabilit de Claudiu Boariu cu cinci minute înainte de final. La acest test, de la Sportul Chiscani au lipsit din motive obiective portarul George Tudor şi jucătorii de câmp Smeu, Mădulărea, Ndigwe şi Mogoş.

Pentru că timpul nefavorabil nu ne-a permis să jucăm mai multe amicale am dorit să susţinem acest test în care să evolueze cât mai mult jucătorii U19 şi cred că ne-am atins ţinta. Avem soluţii pentru aproape toate posturile”, ne-a declarat antrenorul Georgel Pascu.

Siretul Vădeni a evoluat în următoarea alcătuire: Coman – Dumitru, Ştefan, I. Durbacă, Hoancă - Dima, Merloi, Drăguş, Iorga – Matei, Corbu.