Sportul Chiscani învinsă cu 1-0 de Olimpic Cetate Râşnov

• portarul gazdelor, George Tudor, a fost jucătorul meciului • în urma acestui eşec, Sportul a coborât pe locul al 12-lea

Sportul Chiscani a a vut cea mai slabă prestaţie din acest campionat şi a pierdut cu 1-0 partida de pe teren propriu, din etapa a 3-a a Ligii a III-a, cu Olimpic Cetate Râşnov, însă proporţiile scorului au fost limitate de paradele senzaţionale ale portarului George Tudor. Echipa gazdă nu a trimis nicio minge periculoasă pe spaţiul porţii apărate de Levente Mihok, în schimb oaspeţii au avut nenumărate ocazii în acest meci. Tudor s-a remarcat în minutul 13 când a scos, in extremis, de la colţul scurt, mingea şutată de de la 4 metri de Mariean. După o altă ratare a aceluiaşi jucător, în minutul 17 Olimpis Cetate Râşnov a deschis scorul în urma unui contraatac finalizat de Alecsandru Haidău. Tudor s-a remarcat iar în minutul 28, când a reuşit să prindă în doi timpi mingea şutată de Haidău, iar un minut mai târziu portarul gazdelor a scos de pe linia porţii mingea şutată de acelaşi atacant al oaspeţilor. Cei de la Râşnov au reclamat faptul că mingea a depăşit linia porţii însă arbitrii au lăsat jocul să continue. Jucătorii echipei Sportul Chiscani au început bine repriza a doua însă Daniel Bona l-a trimis în teren pe Neculăescu în locul lui Solomon şi gruparea din Râşnov a continuat să dicteze ritmul partidei. Tudor a fost însă de neânvins. Portarul gazdelor a parat in extremis mingea şutată de Haidău (min. 67), iar două minute mai târziu a scos de sub transversală mingea şutată de Potecu. Tudor a mai avut două intervenii spectaculoase la şuturile lui Robu (min. 70) şi Vlăsceanu (min. 89) iar cum Sportul Chiscani nu a avut replică în acest joc, Olimpic Cetate Râşnov a obţinut meritat victoria.

Sportul Chiscani: Tudor - C. Boariu, Smeu (min. 46: Ioniţă), Pârlog, Stăngaciu (min. 46: Chiriac) - L. Boariu (min. 68: Chihaia), Costache, Bogoş, Huţu - Techiu (min. 32: Cireaşă), M. Ion.

Olimpic Cetate Râşnov: Mihok - Vlăsceanu, Potecu, Bogyor, Marin - Solomon (min. 58: Niculăescu), Cocan (min. 76: Vasiloi), Popescu, Robu - Haidău, Mariean (min. 84: Blaj)