Sportul Chiscani îşi doboară propriile recorduri

În etapa a 19-a a Ligii a IV-a, trei echipe s-au impus pe teren propriu şi tot atâtea au câştigat în deplasare. Runda nu a adus nimic nou în ceea ce priveşte lupta pentru locul întâi. Sportul Chiscani doboară record după record. Formaţia pregătită de Georgel Pascu defilează în campionat chiar şi atunci când nu prinde o zi prea bună, aşa cum s-a întâmplat sâmbăta trecută, la Tudor Vladimirescu. Sportul Chiscani şi-a subestimat adversara din runda a 19-a, a evoluat la turaţie minimă şi cu toate că a avut un procentaj mai bun decât adversara sa la capitolul posesie a mingii, a fost condusă cu 1-0 din minutul 15, graţie eurogolului lui Şerbănescu. Bucuria gazdelor a fost însă de scurtă durată pentru că Vali Durbacă a restabilit egalitatea după doar 12 minute. În repriza a doua echipa vizitatoare a ratat pe bandă rulantă şi a mai înscris de două ori, prin Pascu şi Liviu Boariu bifând al 19-lea succes consecutiv. Sportul a acumulat 57 de puncte după această rundă, cu 17 mai mult decât a doua clasată. Pandurii Tudor Vladimirescu a acuzat maniera de arbitraj, însă centralul Nicuşor Bratosin nu a dat niciun bonus oaspeţilor, ci a ajutat-o pe echipa gazdă să joace cu efectivul complet cu toate că fundaşul, Costel Boitaş, care a fost şi căpitanul echipei, a avut două intrări criminale asupra adversarilor lui, în urma cărora putea primi tot atâtea cartonaşe roşii. Victoria Traian a câştigat, cu emoţii, la limită, 3-2, partida de pe teren propriu cu Voinţa Plopu şi se menţine pe locul al doilea. Un meci cu cântec a fost cel de la Făurei, unde la pauză scorul a fost egal, 3-3, între CS Făurei şi Viitorul Însurăţei, însă în final s-a impus echipa gazdă cu 5-3. Câţiva jucători ai echipei vizitatoare au declarat că victoria formaţiei din Făurei a fost facilitată de cei trei arbitri care au condus partida. Viitorul Ianca a bifat un nou succes, 2-0, la Gloria Movila Miresii, iar satelitul Daciei Unirea s-a impus, fără să forţeze, cu 3-1, pe terenul "lanternei roşii" a campionatului, Voinţa Şuţeşti.
Cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat, pe primul loc se află Sportul Chiscani, cu 57 de puncte, locul al doilea este deţinut de Victoria Traian 40 de puncte, iar al treilea de Viitorul Ianca 38 de puncte.