Sportul, învinsă cu 8-0 de cea mai bună echipă care a venit la Chiscani, Unirea Slobozia

• nimeni nu poate contesta rezultatul • centralul Ovidiu Robu a fost însă al 12-lea jucător al oaspeţilor • arbitrul i-a condus pe oaspeţi spre primul gol şi a validat golul al treilea după un fault grosolan în atac • Robu nu a acordat penalty pentru gazde la ultima fază, deşi a văzut piciorul plin de sânge al lui Costache

Sportul a suferit cea de a doua înfrângere cu 8-0 din acest tur de campionat, însă acest eşec a survenit în faţa celei mai bune echipe care a venit în această toamnă la Chiscani, Unirea Slobozia. Raportat la realitatea din teren scorul la care s-au impus oaspeţii este unul exagerat, iar un rol determinant în stabilirea acestui rezultat l-a avut arbitrul de centru Ovidiu Robu din Popeşti Leordeni. Centralul i-a condus pe oaspeţi spre primul gol, a validat cel de-al treilea gol cu toate că la acea fază a fost un fault grosolan în atac, în urma căruia Mădălin Pascu a fost la un pas de a leşina, iar la ultima fază a meciului nu a acordat lovitură de la 11 metri pentru gazde, tot la un fault grosolan făcut asupra lui Gigel Costache. Ovidiu Robu a arbitrat şmechereşte, gazdelor le-a acordat lovituri libere doar pe la mijlocul terenului, oaspeţilor, din preajma careului formaţiei Sportul.

Unirea Slobozia a câştigat cu 8-0 partida cu Sportul Chiscani şi nimeni nu poate contesta acest verdict, însă este unul cam dur. În minutul 13, după ce a trecut cu vederea un fault al oaspeţilor în jumătatea lor de teren, a urmat un contraatac al echipei din Slobozia, generos, Ovidiu Robu a dictat lovitură liberă pentru Unirea din care a rezultat un corner, Toma a centrat în faţa porţii şi Ibrian (min. 14) a deschis scorul. Patru minute mai târziu, Adăscăliţei a şutat la colţul lung şi oaspeţii şi-au dublat avantajul. După o acţiune colectivă a gazdelor Bogdan a şutat de la marginea careului însă portarul Dumitrescu a fost la post. Tot după o fază fixă, în minutul 25  Adrian Ghinea a marcat al treilea gol al oaspeţilor însă la faza respectivă a fost fault în atac la Mădălin Pascu. Sportul Chiscani a echilibrat jocul la mijlocul terenului, s-a apropiat de careul advers însă, ca de obicei, nu a avut oameni de gol. Iar pe contraatac, până la pauză Unirea Slobozia a mai înscris de două ori prin Ibrian (min. 32) şi Topor (min. 46).

În repriza a doua Chihaia şi Gigel Costache au şutat pe spaţiul porţii, dar Dumitrescu a apătrat de fiecare dată. În minutul 74 Dumitrana a trimis o pasă peste apărătorii adverşi până la Costache, acesta a oprit mingea pe piept şi a şutat peste transversală. Au urmat două contraatacuri ale oaspeţilor şi Nelu Bucă a marcat tot de atâtea ori.  În minutul 88, Adrian Răduca a stabilit scorul final al partidei, 8-0 pentru Unirea Slobozia. Sportul Chiscani ar fi putut marca golul de onoare la ultima fază, însă centralul partidei nu a văzut un fault la Gigel Costache, ba mai mult atunci când jucătorul a protestat şi i-a arătat piciorul plin de sânge acesta i-a acordat cartonaş galben.

Sportul Chiscani: Constandache (min. 78: Turiac) – Gaşpar (min. 46: Boga), Moroianu, Milea, Dumitrana – Bălan, Bogdan, Chihaia - L. Boariu, M. Pascu (min. 46: Costache), Techiu (min. 46: Crăciun).