SPORT. EURO 2016: O altă echipă națională a României a învins Finlanda. Pițurcă nu pleacă încă. Irlandezii au smuls un punct în Germania

Reprezentativa României a învins, aseară, la Helsinki, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Finlandei, în etapa a treia a grupei F de calificare la Euro-2016, în care ambele goluri au fost marcate de Bogdan Stancu şi "tricolorii" au evoluat cu un jucător în plus din minutul 56. Bogdan Stancu a marcat în minutele 54 şi 83 ale unei partide în care tricolorii au evoluat altfel decât în meciul cu Ungaria.
0-1: Stancu a marcat cu capul din patru metri după un corner de pe dreapta executat de Lucian Sânmărtean.
Din minutul 56, Finlanda a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Ring a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.
0-2: Stancu a reuşit "dubla" cu un şut de la aproximativ 20 de metri.
Finlanda: Maenpaa - Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo - Ring, Sparv, Hetemaj (Pohjanpalo min.64) - Hamalainen (Markkanen min.74), Pukki (Riski min.46), Eremenko. Selecţioner: Mixu Paatelainen.
România: Tătăruşanu - Luchin, Chiricheş, D. Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Torje, Chipciu (Sânmărtean min.49), Tănase (Enache min.84) - Stancu (Rusescu min.86). Selecţioner: Victor Piţurcă.
Cartonaşe galbene: Ring min.52, min.56 / Tănase min.8, Stancu min.44, D. Grigore min.80.
Cartonaş roşu: Ring min.56.
Căpitanul echipei naţionale, Răzvan Raţ, s-a aflat la meciul cu numărul 100 pentru România.

Pițurcă rămâne selecționer

Selecţionerul naţionalei României, Victor Piţurcă, a declarat, marţi seară, după victoria din meciul cu Finlanda, că impresarul său poartă discuţii cu câteva cluburi interesate de serviciile sale, dar a precizat că nu ştie nimic despre vreo ofertă concretă. "M-aş bucura dacă a apărut vreo ofertă de nerefuzat, dar eu nu ştiu nimic. În momentul acesta nu sunt sigur că vine cineva cu vreo ofertă, dar nu pot să neg că impresarul meu poartă nişte discuţii. Nu am planificat nimic, nu ştiu nimic de vreo ofertă. Dacă va exista vreo ofertă, primul care va afla va fi preşedintele Federaţiei Române de Fotbal (n.r. - Răzvan Burleanu)", a spus Piţurcă, citat de Mediafax.

După Polonia, nemții se împiedică și de Irlanda

Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi, în preliminariile Campionatului European din 2016: