Spicul Râmnicelu a realizat surpriza etapei

Cea mai mare surpriză a etapei a şaptea a Ligii a V-a a fost victoria la scor, 5-2, obţinută duminica trecută de Spicul Râmnicelu, echipă aflată pe locul al nouălea înaintea acestui joc, în partida de pe teren propriu cu CF Brăila II. Cu toate că Darie şi Baldovin au apelat din nou la câţiva juniori republicani, unul dintre ei, Paul Ioan a şi marcat sâmbătă în meciul juniorilor, CF Brăila II a fost departe de ceea ce se aşteaptă de la o echipă satelit. Spicul Râmnicelu în schimb, o formaţie cu tradiţie în fotbalul din Liga a V-a, a tratat cu seriozitate meciul şi a marcat de cinci ori prin Marinel Şerban (min. 12), Costin (min. 31, 61), Burluşteanu (min. 68) şi Ceamă (min. 89) în timp ce brăilenii, cu Zaharia, Gomolea, Băbătie, Ioan, Panait şi M. Gheorghe printre titulari a înscris de doar două ori, câte un singur gol pe repriză, prin Mihai Iordache (min. 36) şi Marcel Gheorghe (min. 82). CF Brăila II a înregistrat al treilea eşec şi se află după şapte etape pe locul al patrulea. Siretul Vădeni a câştigat cu 3-0 la Dinamo Salcia Tudor, Vasile, Muşat şi Stan au marcat pentru învingători, însă scorul nu a reflectat totuşi raportul de forţe din teren. Echipa gazdă a făcut un meci bun dar a irosit o ocazie uriaşă de a înscrie prin Gabriel Fus şi tot acelaşi jucător a ratat un penalty în repriza a doua. În partida de la Viziru, în minutul 41, la scorul de 2-0 pentru Dunărea Tichileşti spectatorii au intrat pe teren iar arbitrul a oprit meciul. Partida nu s-a mai reluat iar Comisia de Disciplină a decis ca Dunărea Tichileşti să câştige acest meci cu 3-0.
Lideră în seria întâi se menţine Siretul Vădeni cu 18 puncte, golaveraj 24-11, pe locul al doilea se află Dacia Berteşti cu 18 puncte şi un golaveraj inferior, 21-12 iar pe locul al treilea Dunărea Tichileşti cu 17 puncte.
În seria a doua toate echipele de pe podium au câştigat astfel că primele trei clasate au acelaşi număr de puncte şi după această rundă, ordinea fiind decisă de golaveraj: 1 Voinţa Plopu 18 puncte, 2 AS Bordei Verde 18 puncte, 3 Comagrim Dudeşti 18 puncte. În această grupă, Viitorul Galbenu nu s-a prezentat la joc iar FC Urleasca a câştigat cu 3-0.