Spectacol fotbalistic pe Municipal

Dacia Unirea a pierdut cu 3-2 în faţa lui Dinamo Bucureşti, însă fotbaliştii brăileni au ieşit cu fruntea sus din Cupa României. Meciul a fost unul spectaculos şi chiar dramatic pe ultima sută de metri. În faţa unui public numeros şi entuziast, elevii lui Alin Pânzaru au controlat jocul în prima repriză şi au reuşit să intre cu un gol avantaj la cabine. În minutul 51, Laurenţiu Ivan a fost la un pas de 2-0 şi doar bara l-a salvat pe Popescu şi implicit pe Dinamo, de la un eşec pe Municipal. Din cabina de la tribuna oficială Rednic i-a transmis lui Iulian Mihăescu să facă două modificări în dispozitivul dinamovist, mai precis i-a trimis în teren pe Van Haaren şi Anton, iar "câinii roşii", într-o formulă ofensivă, 3-5-2, au reuşit să întoarcă rezultatul în favoarea lor în mai puţin de un sfert de oră, în urma unui hat trick realizat de Gnohere. Nemaiavând ce pierde, brăilenii au mizat pe cartea atacului şi cu cinci minute înainte de finalul partidei au redus din diferenţă, însă nu au reuşit şi golul egalizator, cel care putea trimite partida în prelungiri.

Joi, de la ora 14.30, aleile Parcului Monument s-au animat, deoarece mulţi brăileni au dorit să ajungă din timp la stadionul Municipal pentru a prinde un loc bun, de unde să urmărească duelul din şaisprezecimile Cupei României dintre Dacia Unirea şi Dinamo Bucureşti. Iar la ora jocului în tribune erau în jur de 15.000 de spectatori, ca în vremurile bune. Duelul galeriilor a început încă din startul partidei, iar meciul a fost unul electrizant încă din primul minut. Brăilenii au luat cu asalt careul advers şi în primele cinci minute Onofraş a fost blocat în momentul şutului, iar după lovitura liberă executată de Necoară, Popescu a boxat mingea care se îndrepta spre Puşcaşu şi Onofraş. În minutul 11, Târcoveanu a fost oprit din cursă la marginea careului brăilean, gazdele au lansat un contraatac prin Onofraş, acesta a trimis o diagonală pe partea dreaptă, dar mingea şutată de Roşu a fost blocată de unul dintre apărătorii dinamovişti. Şapte minute mai târziu a fost rândul lui Dinamo să treacă pe lângă deschiderea scorului, Târcoveanu i-a pasat lui Patrik Petre, dinamovistul a intrat în careul brăilean şi a şutat din întoarcere, dar Mitrea a înlăturat pericolul. În minutul 23 Puşcaşu a cerut penalty la henţul făcut de Nedelcearu, toţi au văzut infracţiunea, numai centralul Adrian Cojocaru nu a sesizat-o şi jocul a continuat. Puşcaşu (min. 27) şi respectiv Mevlja (min. 33) au fost la un pas de a marca. Insistenţa gazdelor s-a concretizat în minutul 39, când Costel Roşu a intrat în careul dinamovist, unde a fost agăţat cu mâna de Ghomsi, iar centralul a arătat punctul cu var. Necoară a marcat, iar brăilenii din tribune începeau să spere într-o victorie a favoriţilor. Ba chiar unii dintre ei sperau ca Dacia Unirea să se califice în optimi şi astfel să o vadă şi pe Steaua pe Municipal.

Gnohere şi Anton au făcut diferenţa în repriza a doua

Tot Dacia Unirea a fost echipa mai periculoasă în startul părţii secunde, iar la şase minute de la reluare Roşu i-a pasat lui Ivan, dar mingea şutată de fundaşul central al gazdelor a lovit bara din dreapta a porţii apărate de Popescu. Rednic i-a trimis în teren pe Van Haaren şi Anton, iar "câinii roşii", într-o formulă ofensivă, 3-5-2, au reuşit să întoarcă rezultatul în favoarea lor în mai puţin de un sfert de oră, graţie unui hat trick realizat de Gnohere. În minutul 61, Mitrea a scăpat cu emoţii de primirea golului egalizator, însă nu a mai putut evita egalarea în minutul 63 când, după o acţiune prelungită de atac a dinamoviţştilor, mingea a ajuns la Anton, acesta a centrat în faţa porţii şi, de la patru metri, Gnohere a pus latul şi a trimis-o în vinclul porţii brăilene pentru 1-1. În minutul 73 Vojnovici i-a pasat în adâncime atacantului francez iar acesta, de la 14 metri, a catapultat-o în vinclul din dreapta a porţii lui Mitrea. După doar două minute Gnohere a realizat hat trick-ul şi partida era jucată. Condusă cu 3-1 formaţia brăileană a reuşit un final de meci foarte bun. Dacia Unirea a redus din diferenţă cu şase minute înainte de finalul partidei prin Muscă, dar nu a mai avut puterea de a trimite meciul în prelungiri.
Declaraţii după meci:
"Prima repriză ne-a aparţinut şi acest lucru s-a reflectat şi pe tabelă după primele 45 de minute. Şansa nu ne-a surâs la şutul lui Ivan apoi treptat am cedat mijlocul terenului. Nu am rezistat fizic ritmului partidei şi am pierdut, ce-i drept, în faţa unei echipe puternice din campionatul românesc", a spus Alin Pânzaru, antrenorul principal al Daciei Unirea.
"Le mulţumim brăilenilor că au venit în număr foarte mare la stadion şi ne-au susţinut, aceasta a fost marea noastră bucurie. Sper să-i avem alături de noi şi la meciurile viitoare. Am făcut un joc bun, cu puţină şansă noi am fi mers poate, mai departe, acum ne vom concentra pe campionat", a fost declaraţia căpitanului de echipă al Daciei Unirea, Sorin Frunză.
"A fost un meci cu două reprize distincte. În prima parte nu am avut agresivitate, am stat departe de adversari şi le-am dat posibilitatea de a veni peste noi cu centrări. În repriza a doua jucătorii cu experienţă ca Gnohere şi Anton au făcut diferenţa şi au întors rezultatul în favoarea noastră", a fost concluzia lui Iulian Mihăescu, cel care a stat pe banca dinamoviştilor, în locul lui Rednic, suspendat pentru acest joc.
"Am intrat în teren ceva mai relaxaţi şi am avut emoţii în prima repriză. Vreau mai mult de la jucătorii tineri. Mă bucur că ne-am calificat până la urmă, aşa cum de altfel mă bucur că am ieşit din insolvenţă. De acum lucrurile se vor schimba în proporţie de 100% la Dinamo. Îmi pare rău pentru Brăila, un oraş care iubeşte fotbalul, dar care nu are condiţii pentru aşa ceva şi este păcat", a declarat Mircea Rednic, la finalul partidei pe care a urmărit-o de la tribuna oficială a stadionului Municipal.

Dacia Unirea: Mitrea - Iosofache (min. 73: Niţă), L. Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Petean (min. 77: Muscă), Roşu, Frunză, Necoară (min. 68: Olenic) - Onofraş, Puşcaşu.
Antrenor: Alin Pânzaru
Dinamo: Popescu - Fai, Nedelcearu (min. 60: P. Anton), Puljic, Ghomsi - Vojnovic, Mevlja - P. Petre, Tîrcoveanu (min. 46: Van Haaren), Moldoveanu - Gnohere (min. 78: Manole).
Antrenor: Iulian Mihăescu