Spectacol în teren şi în tribună la meciul de baschet de la Polivalentă

Cuza Sport a marcat peste 100 de puncte în partida cu Ştiinţa Bucureşti • după un meci în care a demonstrat în teren că are valoare de Liga Naţională, formaţia brăileană a câştigat cu 101-72  •  Nemanja Petrovic a fost MVP-ul partidei • galeria a făcut spectacol în tribună • astăzi, Cuza Sport joacă la BC Timba Timişoara

Baschetbaliştii de la Cuza Sport au bifat al cincilea succes consecutiv în turul turneului semifinal al Ligii I, după un spectacol rar întâlnit într-o sală de sport. Pe teren, jucătorii au demonstrat că au valoare de Liga Naţională şi, în afară de victorie, pentru prima dată în această fază a competiţiei au reuşit să înscrie peste 100 de puncte. Entuziasmată de spectacolul de pe teren, în tribună, galeria “Yellow Sezione 17” s-a comportat la acelaşi nivel. Jucătorul meciului a fost  Nemanja Petrovic, acesta, în afară de cele 11 puncte marcate, fiind cel care a dat pasele decisive colegilor săi din teren. Pentru că Politehnica Iaşi a pierdut, 72-93, la CN Aurel Vlaicu, echipa brăileană a rămas singura neînvinsă la turneul semifinal. Astăzi, în ultima etapă a turului turneului semifinal al Ligii I la baschet masculin, Cuza Sport va evolua la BC Timba Timişoara, echipă aflată pe locul al cincilea.

Lovitura de începere a meciului a fost dată de Nicoleta Banaga, multiplă campioană naţională de junioare, atletă care s-a clasat pe locul al şaselea la Campionatul European de juniori. Imediat după acest moment festiv au intrat în scenă baschetbaliştii pregătiţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici. Ratko Petric şi Nemanja Petrovic au marcat primele puncte ale echipei gazdă astfel că încă din primul sfert brăilenii au luat jocul pe cont propriu, iar acest lucru s-a reflectat pe tabela de marcaj. Cuza Sport s-a distanţat la 16-4, apoi la 21-8 şi a câştigat primul act al partidei cu 31-15. Bucureştenii au avut o tresărire de orgoliu la începutul sfertului al doilea însă baschetbaliştii brăileni au trecut repede peste perioada mai puţin bună, s-au distanţat la 44-27 şi, la pauza mare, aveau un avans 16 puncte, 46-30. Partea a doua a meciului s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. Cuza Sport şi-a continuat jocul foarte bun, iar tribuna a fost alături de baschetbaliştii pregătiţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici, mai ales că, în afară de repertoriul galeriei “Yellow Sezione 17”, la fel de gălăgioşi au fost şi ceilalţi spectatori care au asistat la acest joc. Echipa gazdă şi-a mărit avansul la 22 de puncte, 52-30, iar speranţele spectatorilor că favoriţii vor marca peste 100 de puncte în această partidă au început să prindă contur la finalul sfertului al treilea, când Cuza Sport conducea cu 76-55. În ultimul sfert al meciului, Cuza Sport a condus cu 91-57, moment în care antrenorul gazdelor a trimis în teren şi jucătorii care au evoluat mai puţin. Ştiinţa a încercat să profite de acest lucru şi s-a apropiat la 28 de puncte, 99-71. Jucătorul meciului, Nemanja Petrovic, a reuşit însă un coş de două puncte şi Cuza Sport s-a impus cu 101-72, pe sferturi, 31-15, 15-15, 30-25, 25-17.

Pentru Cuza Sport au marcat Adrian Movileanu 20 puncte, Andrei Damian 14, Cristian Corneanu 13, Ratko Petric 12, Andrei Căpuşan 12, Nemanja Petrovic 11, Andrei Iliescu 8, Florin Voiculeţ 6, Şerban Halici 4, Claudiu Lungu 1. Au mai jucat Vasile Dunca şi Eduard Trifan. Pentru Ştiinţa Bucureşti au înscris Dragoş Diculescu 15 puncte, Andrei Neagu 13, Anton Diaconescu 12, Antonio Năsturescu 7, Ştefan Bîrloveanu 5, Cezar Bărăgău 5, Andrei Gheorghe 4, Mădălin Potcoavă 4, Dan Stoica 4, Mihnea Andrei 2, Andrei Sava 1.