In seria intii podiumul a ramas neschimbat

Echipele de pe podium au reusit sa treaca cu bine si peste etapa a 18-a, nu insa fara emotii.
Lidera a mers "in excursie" la Botosani si a obtinut o remiza alba. A fost o partida ca intre "vecini" desi jucatorii ambelor combatante au cautat sa nu arate acest lucru. Echipa lui Marin Barbu continua sa conduca in clasament la o diferenta de noua goluri, in timp ce FC -ul lui Mihai Ciobanu asteapta un pas gresit al uneia dintre celelalte doua formatii din fata sa, pentru a urca pe podium.
Desi s-au facut destule schimbari la echipa, FC Brasov nu reuseste inca sa-si gaseasca ritmul. Formatia pregatita in acest sezon de Cornel Talnar, a "gifiit" pentru a obtine un succes la limita in fata nou promovatei Cetatea Suceava. Brasovenii au deschis repede scorul, prin Arman Karamian, in minutul 4, iar patru minute mai tirziu Bodea l-a urcat la 2-0 si cresteau sperantele formatiei de sub Timpa intr-un succes categoric. Echipa brasoveana parea ca a iesit din impas numai ca pina la pauza Homneac si Viorel Dinu au restabilit egalitatea.
In partea secunda gazdele au alergat dupa golul victoriei si l-au reusit in cele din urma, in minutul 69, prin fundasul Vasile Tatarciuc.
FC Brasov ramine totusi pe pozitia a treia, locul secund in clasament fiind detinut in continuare de concitadina Forex care s-a impus la rindul ei, la limita, 0-1, la Tirgoviste, gratie reusitei atacantului Florin Anghel, cu un sfert de ora inainte de finalul partidei.

Callatis si Portul au obtinut remize pretioase la Galati si Braila

In afara de egalul de la Botosani, s-a mai consemnat o remiza, care pare la fel de strategica, la Galati, intre Dunarea si Callatis.
Aflata in acest moment pe un loc caldut, Dunarea le-a permis dobrogenilor sa plece cu un punct si sa le dea astfel sperante ca vor evita retrogradarea.
Cea de-a treia remiza a etapei a 18-a s-a inregistrat la Braila, unde Dacia Unirea inca mai acuza lipsa celor trei jucatori pe care i-a vindut in aceasta iarna, Calin, Gorga si Ionila. Defensiva braileana "scirtiie", iar in faza de atac sperantele se leaga de evolutia lui Ungureanu. Atacantul si-a facut datoria si in partida cu Portul insa nici de aceasta data echipa gazda nu a lasat impresia ca a cistigat in omogenitate. Fiecare jucator si-a facut numarul, iar intregul a avut de suferit, lucru remarcat si de antrenorul Imilian Serbanica.
Dacia ramine totusi pe locul al cincilea insa in runda urmatoare va avea o misiune dificila, daca nu chiar imposibila, in deplasarea de vineri, de la Piatra Neamt.
O victorie surprinzatoare a obtinut Laminorul. Formatia din Roman s-a zbatut foarte mult in fata unei alte echipe suferinde, Altay Navodari, si in cele din urma a reusit sa se impuna cu 1-0, mijlocasul Narcis Codreanu fiind cel care a facut ca sperantele romascanilor in evitarea retrogradarii sa renasca.
La Buzau, Gloria a cistigat, mai lejer decit o arata rezultatul, intilnirea cu Petrolul Moinesti. Buzoienii au condus la pauza cu 2-0, goluri marcate de Mutiu si Bunica, din penalty, dar s-au jucat cu ocaziile in partea secunda si din aceasta cauza scorul nu a luat proportii. Cu un minut inainte de finalul partidei moinestenii au marcat golul de onoare prin Vrinceanu. Gloria a iesit din zona retrogradarii, pentru moment doar, deoarece in etapa urmatoare va avea o deplasare grea la Callatis, in timp ce Petrolul a coborit pe locul al zecelea, in imediata apropiere a "nisipurilor miscatoare".