Secţia de judo de la CSM Brăila a obţinut 10 medalii în 2015

Secţia de judo de la CSM Brăila şi-a trecut în cont rezultate notabile şi în 2015. Sportivele pregătite de antrenoarea Carmen Constantin au cucerit 8 medalii la Campionatul Naţional de judo şi 2 la cel de sambo. Cea mai valoroasă sportivă a acestei secţii a fost Andreea Marinescu, ea fiind dublă campioană naţională la U13, la categoria 32 kg, dar şi la Campionatul Naţional de Newaza, competiţie la care colega sa de club, Teodora Naidin, a obţinut medalia de bronz la U14. La naţionalele de judo, la grupa de vârstă U14 Teodora Naidin a devenit vicecampioană naţională la categoria 48 kg iar Andreea Marinescu s-a clasat pe locul al treilea la categoria 32 kg. La această categorie de vârstă Naidin şi Marinescu au obţinut medalia de bronz pe echipe. De asemenea la U15 Naidin şi Cătălina Varvaruc s-au clasat pe locul al treilea cu echipa euroregiunii. La U11 Mria Naidin a obţinut medalia de bronz.
La Campionatul Naţional de Sambo CSM Brăila a obţinut o medalie de aur prin Cătălina Varvaruc şi una de argint prin Cătălin Varvaruc. Pentru gruparea sportivă brăileană a concurat la seniori Radu Malcic, un sportiv din Republica Molvova. Malcic s-a clasat pe locul al cincilea la Campionatul European de sambo şi pe poziţia a şaptea la mondialele de sambo.
"Eu sunt foarte mulţumită de rezultatele obţinute în acest an, iar cele mai mari satisfacţii ni le-a adus Andreea Marinescu prin cele două medalii de aur. Toţi sportivii medaliaţi au punctat la categorii de vârstă superioare celor de anul trecut, iar ca o recompensă a muncii lor, în perioada 4-10 ianuarie 2016, Teodora Naidin şi Cătălina Varvaruc au fost convocate la un stagiu de pregătire cu lotul naţional la Cluj", a declarat antrenoarea Carmen Constantin.