Secţia de ciclism de la CSM Brăila a fost în grafic în 2018

• fraţii Andreea şi Tudor Ciolacu au fost abonaţi ai podiumului în competiţiile la care au concurat anul trecut • o clasare pe podium la Campionatul European de cros duatlon, acesta este obiectivul pentru Andreea şi Tudor Ciolacu pentru 2019

Secţia de ciclism de la CSM Brăila şi-a îndeplinit obiectivele pe care şi le-a stabilit şi în 2018, sportiva anului la grupa antrenorului Eugen Simion fiind tot Andreea Teodora Ciolacu, care, chiar la finalul lunii decembrie, a obţinut un rezultat notabil în concursul seniorilor. În Parcul Tineretului din Bucureşti, sportiva de la CSM Brăila a cucerit medalia de bronz la Campionatul Naţional de ciclocros, la seniori. La aceeaşi competiţie, fratele ei, Tudor Ciolacu, s-a clasat pe locul al cincilea la tineret.

Sezonul competiţional la ciclism a început cu Campionatul Naţional de ciclism, pe şosea, la care clubul brăilean a fost prezent cu doi sportivi însă aceştia au fost destul de departe de podium, Florin Filip s-a clasat pe locul al 9-lea, iar Tudor Ciolacu, pe al 10-lea.

“Au fost condiţii improprii de concurs, ei nu s-au adaptat şi rezultatele nu au fost chiar cele aşteptate”, a comentat atunci antrenorul Eugen Simion.

Tudor Ciolacu s-a revanşat la Campionatul Naţional de cros duatlon. La Corneşti, în judeţul Timiş sportivul pregătit de antrenorul Eugen Simion a avut trei probe de parcurs: a alergat pe distanţa de 5 km, alţi 20 de km i-a parcurs pe bicicletă, iar ultima probă a fost tot una de alergare pe distanţa de 2,5 km. La final, a cucerit titlul naţional. Colegul său de club, Robert Stan, s-a clasat pe locul al patrulea.

În septembrie 2018, la Cheile Grădiştei, cei doi fraţi, Andreea şi Tudor Ciolacu au urcat pe podiumul de premiere, la finalul Campionatului Naţional de duatlon. Andreea Teodora Ciolacu a devenit campioană naţională la tineret, iar Tudor şi-a adjudecat medalia de bronz la juniori.

“Ne-am realizat obiectivele pe 2018, a fost un an bun în care am muncit şi rezultatele s-au văzut. Sper ca noul sezon competiţional să ne aducă mai multe medalii naţionale dar şi internaţionale. Eu cred că Andreea poate face o figură frumoasă la Campionatul European de cros duatlon care va avea loc la Târgu Mureş, în România, aceleaşi aşteptări le am şi de la fratele ei. Deocamdată ne pregătim cu atenţie pentru că în martie vor avea loc probele de control pentru cooptarea la loturile naţionale”, ne-a declarat antrenorul Eugen Simion.