Scoruri mari în prima etapă a Cupei României – faza județeană

* favoritele la podium au obținut victorii scontate * derby-ul rundei a fost câștigat de Voința Vișani * ACSC Cazasu a făcut instrucție cu Voința Plopu * Viitorul Cireșu a stabilit scorul rundei, 8-0, în partida cu  ACS Bordei Verde * organizare ireproșabilă la Plopu

În prima etapă a Cupei României, etapa județeană, s-au consemnat scoruri mari, excepție făcând doar meciul al doilea de la Plopu, Stanriz Stăncuța - ACS Daous Dava Brăila, în care s-au marcat doar trei goluri. De menționat însă că la Plopu s-au respectat toate măsurile privind regulile impuse de autorități din cauza pandemiei de coronavirus. Nimeni nu a urcat în tribună fără să arate actul doveditor că s-a vaccinat sau rezultatul testului Covid. Baza sportivă a fost vizitată și de Lurențiu Vărgatu, președintele AJF Brăila, care a dorit să vadă dacă sunt respectate măsurile de securitate care s-au discutat la ședința cu delegații cluburilor participante, cu puțin timp înaintea primei etape a Cupei României.

Cele două meciuri programate la Plopu s-au desfășurat într-o atmosferă de sportivitate.

Una dintre pretendentele la câștigarea competiției, ACSC Cazasu s-a impus la scor, 5-0, în partida cu o fostă echipă de Liga a IV-a, Voința Plopu. Dar scorul putea fi cel puțin dublu, dacă jucătorii formației din Cazasu nu s-ar fi jucat cu ocaziile avute. Ionuț Matei a ratat în două rânduri deschiderea scorului, în minutele 3 și 11, doar în situație de unu la unu cu portarul Jenel Bogoș. ACSC Cazasu a deschis scorul în minutul 19, prin Alexandru Cotigă, care a reluat în plasă, mingea centrată din corner de Pârlițeanu. În minutul 23, echipa gazdă a trimis primul șut pe spațiul porții prin Rusu. După o acțiune a lui Cotigă încheiată cu o centrare, Călin a șutat puternic dar Bogoș a prins mingea în doi timpi. Călin a mai irosit o șansă de gol în minutul 33 iar Omer l-a imitat două minute mai târziu. Bogoș s-a mai opus majorării scorului la șutul lui Cotigă însă nu a mai putut face nimic la mingea trimisă de Luchian în minutul 44. ACSC Cazasu conducea cu 2-0 la pauză. La două minute de la reluare, Ionuț Matei a marcat pentru 3-0. După un un-doi cu Gabriel Custură, Matei (min. 64) a dus scorul la 4-0. Cel mai periculos atacant de la ACSC Cazasu, Ionuț Matei a realizat hat trick-ul în minutul 83. Golgeterul echipei din Cazasu a mai creat o fază spectaculoasă în careul gazdelor, în minutul 80, însă mingea șutată de el a lovit transversala.

Derby-ul rundei, Voința Vișani – Viitorul Însurăței, a fost câștigat clar, 3-1, de echipa din Vișani. Într-un alt derby, dar al formațiilor din Liga a V-a, Viitorul Cireșu a realizat scorul etapei, 8-0, în partida de pe teren propriu, cu  ACS Bordei Verde.