Schimbare de lider in seria intii

Dumitru Dumitriu incepe sa se gindeasca la promovare

Dupa o perioada destul de lunga in seria I a Ligii doua la fotbal s-a schimbat lidera. Una dintre formatiile carora nu i se acordau nici macar sanse de a se mentine in acest esalon la inceputul turului demonstreaza ca, printr-o organizare profesionista si cu un lot de aceeasi valoare, poate aspira la obiective foarte indraznete. Cu Titi Dumitriu director tehnic, Prefab. Modelu a reusit sa urce pe primul loc in cea mai tare grupa a esalonului secund, iar situatia financiara, una demna de invidiat, cu 800.000 mii euro pe sezon, o recomanda pe Modelu ca fiind una dintre principalele candidate la promovare.
Echipa care in curind se va bucura si de serviciile antrenorului Costel Orac a invins simbata trecuta pe teren propriu pe CF Braila intr-o partida in care gazdele au fortat doar in momentele in care si-au dorit sa inscrie. Oricum, tinind cont de absentele din lot, Ionel Iuga isi propusese ca obiectiv pentru acest meci sa nu primeasca prea multe goluri si, daca veteranul Tudorel Pelin nu ar fi gafat la primele doua reusite ale gazdelor, probabil ca diferenta de scor ar fi fost mai mica.
Dar nu in partidele din deplasare isi propune CF Braila sa ia puncte, ci in cele de pe teren propriu. Pe braileni ii asteapta un meci foarte greu la sfirsitul acestei saptamini pe teren propriu cu Delta Tulcea si acesta este imperios necesar a fi cistigat.
Invinsa de FCM Bacau cu 1-0, Forex a coborit pe pozitia a doua in clasament, in timp ce locul al treilea este detinut de Petrolul Ploiesti, formatie care s-a impus cu un scor categoric, 3-1, in fata Gloriei Buzau.

FC Brasov nu a reusit sa invinga penultima clasata

Surpriza rundei s-a consemnat pe terenul penultimei clasate, FC Snagov, acolo unde ex-divizionara A FC Brasov nu a reusit sa obtina decit un rezultat de egalitate. Brasovenii lui Gabriel Stan au deschis scorul prin Turcu in minutul 30, dupa care s-au retras in aparare pentru a conserva rezultatul, politica ce s-a dovedit a fi falimentara pina la urma. Cravasate de pe margine de Jean Vladoiu, gazdele, care din minutul 73 au jucat in inferioritate numerica dupa eliminarea lui A. Radu, au reusit totusi sa restabileasca egalitatea prin Spinu, cu cinci minute inainte de finalul partidei.
Remize in deplasare au mai realizat FCM Cimpina la Cetatea Suceava, Dunarea Giurgiu la FC Sacele, dar si Sportul studentesc la Dunarea Galati. Dupa o prima repriza fara gol, Dunarea a reusit sa preia avantajul in minutul 69, cind fostul atacant al Daciei Unirea si al Otelului Danut Oprea l-a invins cu un sut plasat pe Popescu. Noul antrenor al studentilor, Gigi Multescu, a facut doua modificari in lotul sau, iar noii intrati Pauna si Farcasanu au contribuit decisiv la marcarea golului egalizator realizat in minutul 84 de Ferfelea.

Mihai Ciobanu a cistigat duelul cu Marian Pana

Unul dintre derby-urile rundei s-a derulat in nordul Moldovei, acolo unde FC Botosani a primit vizita echipei CS Otopeni. Desi au inceput prudent jocul, elevii lui Mihai Ciobanu au reusit sa puncteze destul de repede prin Dogaru (min. 14) si pe urma au stiut sa-si conserve fragilul avantaj pina la ultimul fluier al arbitrului Victor Stanisteanu. Antrenorul oaspetilor, Marian Pana, a trimis in teren trei atacanti pe finalul partidei, dar nu a reusit sa sparga reduta botoseneana fiind nevoit, in cele din urma sa se recunoasca invins. In urma acestui succes, FC Botosani ocupa locul al patrulea in clasament fiind in acest moment la doar doua puncte de podium.
Viitoarea adversara a brailenilor, Delta Tulcea, s-a impus cu 2-0 pe propriul teren in fata "lanternei" Chimia Brazi, golurile invingatorilor fiind marcate de E. Nanu in minutele 14 si 85. La acest succes al tulcenilor si-a adus contributia si Daniel Plesa, fostul capitan al Daciei fiind introdus in teren in minutul 80 in locul atacantului Ciobanu. Cu un joc mai putin disputat, Delta Tulcea se afla pe un onorant loc cinci inaintea unor formatii cu nume cum ar fi CS Otopeni, FC Brasov sau FCM Bacau.